Fukušima je nezvládnutelná, radiace desetimilionkrát vyšší

- Aktuality autor: red

Radioaktivní záření v druhém bloku japonské jaderné elektrárny Fukušima je desetimilionkrát vyšší než normálně. Tato radioaktivita byla naměřena v zamořené vodě, která stojí v turbogenerátorové budově elektrárny. Dělníci, kteří přišli vodu odčerpávat, byli z budovy po tomto zjištění evakuováni. Oznámil to provozovatel elektrárny firma Tepco.

Již předtím japonský úřad pro bezpečnost jaderných reaktorů NISA zjistil ve vodě druhého reaktorového bloku elektrárny vysokou koncentraci izotopu jódu 134. To může naznačovat poškození reaktorového jádra, uvedli odborníci.

Odebrané vzorky varují

Firma Tepco postupně pokouší odčerpat zamořenou vodu ze všech čtyř energobloků elektrárny Fukušima 1. Tato voda totiž brání dalšímu postupu sanačních prací a způsobila již ozáření desítky pracovníků.

Elektrárna Fukušima 1 zamořuje stále více i mořskou vodu ve svém bezprostředním okolí. Jak dnes již dříve oznámil úřad NISA, hodnota radioaktivního jódu překračuje podle nejnovějšího měření bezpečnostní limit 1850krát, čili o 600násobek více než v pátek.

Ještě v pátek hodnota radioaktivního jódu 131 ve vzorcích odebraných zhruba 330 metrů od pobřeží u elektrárny překračovala bezpečnostní limit "jen" 1250krát, v úterý dokonce jen 125krát.

Moře ředí radiaci

V moři se však koncentrace radioaktivních prvků rychle ředí. Proto nehledě na vysoká čísla naměřených hodnot žádné bezprostřední nebezpečí pro floru ani faunu na pobřeží nehrozí, uvedl úřad.

Rostoucí zátěž radioaktivními prvky ale podle odborníků svědčí o tom, že z havarovaného reaktoru unikají radioaktivní materiály, jak se někteří obávali.

Také podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amana nebude nebezpečí z havarované elektrárny Fukušima ještě dlouho zažehnáno.

Stále není jasné, zda jsou jádra reaktorů a vyhořelé palivové tyče dostatečně chlazeny. Bude třeba udělat ještě mnoho věcí, aby krize skončila, řekl Amano.

Zdroje: ČTK