Francouzský vrah "popravuje" oběti s pistolí přímo u jejich hlavy

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Vrah, který v jižní Francii zabil v rozmezí osmi dnů sedm lidí, včetně tří dětí, na své oběti střílí z bezprostřední blízkosti. Pistoli jim přikládá přímo k hlavě jako při popravě. Uvedl to dnes francouzský generální prokurátor François Molins.

Střelec podle něj vždy útočí v pravidelném časovém rozmezí čtyř dnů. Je tedy možné, že se o další střelbu opět pokusí. Stoprocentně jisté to ale není, protože už ví, že je pronásledován, řekl Molins.

S postupem času si policie postupně vytváří psychologický profil vraha, který používá při svých útocích zbraně stejné ráže. Jestliže první dva útoky před osmi a čtyřmi dny, při nichž zahynuli tři francouzští výsadkáři, se vyšetřovatelé ještě neodvažovali dávat úplně do souvislosti, třetí vražedný útok již jejich pochybnosti prakticky rozptýlil.

Nejspíš jde o rasově motivované útoky

Že jde nejspíš o rasově motivované útoky ukazuje, že prvními oběťmi se stali vojáci původem z francouzských Antil a severní Afriky, při třetí střelbě byli zavražděni čtyři Židé.

Od prvních dvou útoků se uvažovalo i o tom, že vrah je islámský extremista, který se vojákům mstil za účast v zahraničních operacích, například v Afghánistánu.

Útoky, které vyústily v pondělí ve smrt také tří malých židovských dětí, vyvolaly ve Francii velké pohnutí. Úřady zmobilizovaly v oblasti jihozápadní Francie bezpečnostní síly a prezident Nicolas Sarkozy tu dokonce vyhlásil nejvyšší stupeň protiteroristické pohotovosti.

Tagy: Francie vrah vyšetřování zbraň

Zdroje: ČTK