Francouzský prezident vyzval opozici v Sýrii k vytvoření vlády

- Aktuality autor: red

Francouzský socialistický prezident François Hollande dnes vyzval syrskou opozici k vytvoření prozatímní vlády, jejíž legitimitu prý Paříž uzná. Francie je prvním státem, který něco takového syrské opozici nabídl. V projevu na výroční konferenci francouzských velvyslanců v Paříži prezident také pohrozil přímým zásahem v Sýrii, pokud by tamější současná vláda použila v boji chemické zbraně.

Použití chemických zbraní syrským režimem by představovalo "legitimní důvod pro přímou intervenci" mezinárodního společenství, řekl prezident. Hollande také podle tiskových agentur kritizoval Rusko a Čínu kvůli jejich dosavadnímu postoji v Radě bezpečnosti OSN: "Jejich chování oslabuje možnosti RB OSN, aby naplnilo povinnosti dané Chartou OSN." Oba zmíněné státy svým vetem již několik týdnů blokují tvrdší postup Rady bezpečnosti proti syrskému režimu.

Konflikt v Sýrii vypukl v březnu 2011 a přerostl v občanskou válku, ve které podle odhadů zahynulo již více než 20.000 lidí.

Hollande se v dnešním projevu vyjádřil také k Íránu. Podle AFP prohlásil, že je "nepřijatelné", aby se Írán vybavil jadernými zbraněmi. Západ podezírá Írán, že se tajně snaží vyrobit jadernou zbraň; Teherán to však popírá a tvrdí, že jeho jaderný program je určen k civilním účelům.

Prezident se ve svém projevu věnoval i současné ekonomické situaci v eurozóně a zopakoval své dřívější prohlášení, že Francie chce, aby Řecko setrvalo v eurozóně. "Řecko musí prokázat svou důvěryhodnost... A my musíme podpořit růst v této zemi," řekl podle serveru nasdaq.com Hollande.

Zároveň podle agentury Reuters navrhl, aby se čelní představitelé eurozóny setkávali během současné krize mnohem častěji než dosud.

Tagy: Rusko Sýrie svinstvo asad prasárna genocida

Zdroje: ČTK