Francouzská policie zatýká. Co se stalo u stadionu, ale stále neví

- Aktuality autor: roj

Francouzská policie provedla v uplynulých dnech zhruba tři stovky razií a pozatýkala desítky lidí. Zatýkalo se i v německých Cáchách. Dvojice mužů, které v pondělí obvinila belgická prokuratura, se přiznala k tomu, že pomáhali v útěku hledanému Salahu Abdeslamovi. I přes rozsáhlé policejní akce stále nemají francouzští vyšetřovatelé dost informací o tom, co se vlastně na stadionu Stade de France v pátek stalo.

Vyšetřovatelé stále neznají okolnosti výbuchu u stadionu. Vypadá to ale, že útočníky nevpustila ochranka, a tak se odpálili před ním

Vyšetřovatelé stále neznají okolnosti výbuchu u stadionu. Vypadá to ale, že útočníky nevpustila ochranka, a tak se odpálili před ním,zdroj: Profimedia.cz

O událostech u stadionu je oficiálně známo jen to, že byla nalezena tři těla sebevražedných atentátníků.

Jedním z nich byl Bilal Hadfi a dalším Ahmad Muhammad, ačkoli o pravosti tohoto jména panují pochybnosti, neboť nalezený syrský pas může být falešný. AFP uvedla, pas zřejmě patřil syrskému vojákovi, který před několika měsíci padl. Identita třetího útočníka známa není.

Spekuluje se, že útočníků mohlo být i více a že se jim podařilo uniknout. Některá média s odvoláním na nejmenované vyšetřovatele také tvrdí, že atentátníci se pokoušeli dostat na stadion, ale nepodařilo se jim to.

Neměli prý zakoupené lístky či zasáhla ostraha, která si všimla opasku s trhavinou.

Útočníky nepustila na stadion ochranka?

Teorii neúspěšného útoku u Stade de France nahrává i fakt, že při výbuších vedle atentátníků zahynul jen jeden člověk. Nejkrvavější byl útok na koncertní síň Bataclan, kde teroristé zabili 89 osob. Další lidé pak zahynuli při útoku na restaurace a kavárny.

Celkem si teroristické útoky vyžádaly 129 mrtvých a přes 350 zraněných. Podle Vallse se stále nepodařilo několik těl identifikovat. Premiér Manuel Valls jejich počet neupřesnil. Z dřívějších oficiálních prohlášení je známo, že totožnost byla určena u více než stovky obětí.

Ubytování i půjčení auta platil Abdeslam kartou

Policisté podle médií nalezli na náměstí Alberta Kahna na severu Paříže černý vůz Renault Clio s belgickými registračními značkami, který zřejmě teroristé využili. Belgické značky měla i dvě již dříve nalezená auta atentátníků.

Clio bylo nedaleko příměstské trati, kterou je možné využít k jízdě ke Stade de France. Vůz měl podle nejmenovaných vyšetřovatelů rozbité okénko u spolujezdce.

Televize BFM TV uvedla, že hledaný Salah Abdeslam, jehož bratr Brahim se při útocích odpálil a který část atentátníků do Paříže přinejmenším dopravil vypůjčeným vozem, si pronajal dva hotelové pokoje na pařížském předměstí Alfortville. K platbě použil svou platební kartu.

V pokojích podle nalezených údajů pobývali dvě noci před útokem nejméně dva lidé. Magazín Le Point zveřejnil videozáznam, který byl údajně v pokojích pořízen.

Na snímcích jsou na konferenčním stolku patrné injekční stříkačky a tubusy. Magazín spekuluje, že teroristé tyto předměty použili k přípravě sebevražedných opasků s trhavinami či k aplikaci drog.

Francouzská média rovněž informují o domu v Bobigny na severovýchodním předměstí Paříže, který si útočníci pronajali jako útočiště. Třípodlažní dům v klidné obytné čtvrti v noci prohledala policie. V Bobigny se uskutečnila razie také v noci na pondělí, žije zde část rodiny jednoho z útočníků.

Islámská stát zveřejnil další nahrávku

Agentura AFP oznámila, že Islámský stát se zvukovou nahrávkou opět přihlásil k atentátům v Paříži. Na záznamu údajně hovoří francouzský občan Fabien Clain, který nyní bojuje v Sýrii.

Clain, který byl ve Francii v minulosti odsouzen na pět let vězení za organizování odchodů džihádistů do Iráku, má údajně vazby na Francouze alžírského původu Mohammeda Meraha. Ten v roce 2012 před židovskou školou v Toulouse zabil tři děti a dospělého.

Dva muži zadržení v Belgii se přiznali, že pomohli Abdeslamovi

Pokračuje pátrání po Salahu Abdeslamovi. K tomu, že mu útěku z Paříže pomáhali, se přiznali Mohammed Amri a Hamaz Attou, které v pondělí zadržela belgická policie. 

Do Paříže oba muži údajně vyrazili, "aby vyzvedli přítele". O jeho údajném zapojení do přípravy a provedení atentátů prý nic netušili.

Vyzvedli ho údajně kolem páté ráno ve čtvrti Barbès na severu Paříže a zamířili zpět do Bruselu. Policie je na zpáteční cestě třikrát zastavila. Abdeslam prý během cesty moc nemluvil; "byl trochu vystresovaný", citoval právní zástupce jednoho z obviněných.

Stopy útočníka vedou i do Rakouska

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová uvedla, že Salah v doprovodu dvou dalších lidí přijel do Rakouska z Německa 9. září.

"Otázka nyní zní, kde v Rakousku pobýval a za jakým účelem zde byl. Vyšetřování je v plném běhu," řekla Miklová-Leitnerová.

"Řekl, že jede na dovolenou do Vídně, žádné další podrobnosti nejsou k dispozici," dodala ministryně. Rakouská policie Salahovo auto zastavila během rutinní kontroly v Aistersheimu asi 30 kilometrů od německých hranic, které překročil po německo/rakouské dálnici A3/A8.

Tagy: Francie zahraničí terorismus a násilí černý pátek v Paříži

Zdroje: ČTK