Francouzská policie ukončila blokádu první rafinerie

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Policie v pátek ukončila blokádu jedné z dvanácti francouzských rafinerií, jejichž provoz ochromila stávka proti chystané reformě důchodového systému. Protesty tak narušily chod země, především v důsledku nedostatku pohonných hmot.

Jde o rafinerii Grandpuits, která je klíčová pro zásobování pařížské oblasti. Podle odborů byli při srážkách s policisty tři stávkující zraněni.

"Je to bránění v právu na stávku a bude to znamenat elektrošok," řekl Charles Foulard, zástupce největší odborové ústředny CGT v koncernu Total, kterému rafinerie patří.

Kvůli stávkám a protestům byl narušen chod země, především v důsledku nedostatku pohonných hmot. Jenom stávky v rafineriích už trvají 11 dní. Všeobecná konfederace malých a středních podniků dnes uvedla, že "stovky tisíc" z nich jede kvůli stávkám zpomaleně nebo se chystá zastavit provoz. 

Návrat k normálu bude trvat i několik dní

Státní ministr Jean-Louis Borloo, který má na starosti energetiku, dnes řekl, že "na suchu" je 20 až 21 procent čerpacích stanic v zemi, ale že situace se pozvolna zlepšuje. "Pro tuto chvíli" vyloučil přídělový systém na benzin. 

Úřad předsedy vlády uvedl, že návrat k normálu u čerpacích stanic bude trvat několik dní. V zemi přitom začínají svatodušní prázdniny, při nichž se hodně cestuje. Úřad také sdělil, že Francie dovezla velké množství pohonných hmot ze zahraničí, aby nahradila výpadek rafinerií. 

Značné zlepšení situace dnes ohlásilo vedení železnic. Dnes už vyjelo přes 80 procent rychlovlaků TGV. Ministerstvo školství oznámilo, že protesty proti reformě dnes ve větší nebo menší míře narušily vyučování na 185 ze 4300 lyceí. Vláda počítá s tím, že o prázdninách studentské protesty opadnou. 

O reformě bude hlasovat Senát

O reformě by v pátek měl hlasovat Senát. Její návrh už dříve schválila dolní komora parlamentu, Národní shromáždění. Menšinové opoziční levici se zatím v Senátu dařilo jednání zdržovat pomocí stovek dodatků, ale vláda ve čtvrtek sáhla k ústavní kličce, která umožňuje debatu zastavit.

Po předpokládaném schválení v Senátu by měl být konečný text schválen příští týden společně oběma komorami parlamentu. Ve čtvrtek odbory vyzvaly k dalším celostátním stávkám a demonstracím. Některé však daly najevo, že s protesty nejspíš přestanou po hlasování v Senátu. 

Sarkozy ustoupit nechce

Prezident Nicolas Sarkozy považuje důchodovou reformu za klíčovou součást reformního programu, s nímž v roce 2007 nastupoval do funkce. Protesty proti ní jsou pro něj zatím největší výzvou. 

Minimální věk pro odchod do důchodu se má zvýšit ze současných 60 na 62 let a nárok na plnou penzi má vzniknout až při odchodu do důchodu v 67 letech namísto dosavadních 65 let. 

Nejnovější průzkum veřejného mínění ukázal, že stávky a protesty podporuje 70 procent Francouzů. Americké velvyslanectví ve Francii ve čtvrtek doporučilo americkým občanům, aby se vyhýbali demonstracím, které se teď v zemi konají.

Tagy: Francie stávka energetika

Zdroje: ČTK