Francouzská 1plusV chce po Googlu odškodné. Rekordních 295 milionů eur

- Aktuality autor: Danica Klein

Francouzský provozovatel internetového vyhledávání 1plusV vymáhá soudně po americkém rivalu Google 295 milionů eur (7,2 miliardy Kč). Podnik dnes uvedl, že suma zahrnuje vzniklou ztrátu a náhradu ušlých budoucích příjmů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Google podle 1plusV zneužívá své dominantní pozice a brání vývoji alternativních služeb. Google dnes uvedl, že byl o záměru 1plusV vyrozuměn, ale nebude se vyjadřovat.

Udělat to nejlepší

1plusV si stěžovala na Google regulátorům již minulý rok. Francouzská společnost, provozovatel právnických stránek a vyhledávače eJustice.fr, je jedním ze čtyř podniků včetně Microsoftu, které obvinily Google ze zneužití dominantní pozice. Google podle nich znevýhodňuje stránky rivalů svými výsledky vyhledávání, kde dává přednost vlastním službám.

Evropská komise začala situaci na základě této stížnosti prověřovat. 1plusV uvádí, že jí Google brání vyvinout specializovaný "vertikální" vyhledávač a ochromil tak její možnosti rozvíjet podnik a přilákat reklamu.

"Teď jsme obdrželi stížnost, proto se k ní zatím nemůžeme vyjádřit podrobně," reagoval mluvčí Googlu. Dodal, že se Google snaží pro své zákazníky udělat to nejlepší a že podnik situaci vysvětlí.

Tagy: Google odškodné

Zdroje: ČTK