Francouzi na žádost Ameriky přitvrdí v letištních kontrolách. Neproklouzne ani myš

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Francie vyhověla Spojeným státům v žádosti o zpřísnění bezpečnostních kontrol na letištích během léta. Jedná se o letecké spoje, které míří do amerických měst. Nevýhodou je, že spoje z Francie do USA tak mohou nabírat zpoždění. Podobný krok oznámila ve čtvrtek Británie a podle agentury AFP stejně postupuje i Belgie. 

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Američané ve středu požádali některá zámořská letiště o větší kontrolu pasažérů na linkách do USA kvůli nebezpečí teroristického útoku. Spojené státy získaly informace, že členové Al-Káidy působící v Jemenu a také teroristé v Sýrii pracují na bombě, kterou budou schopni dostat na palubu letadel navzdory bezpečnostním detektorům. 

Pražské ruzyňské letiště takovou žádost zatím neobdrželo, řekla ve čtvrtek jeho mluvčí. 

U Francii se opatření týká sedmi letišť s desítkami letů do USA denně. "Tato dodatečná opatření se zavedou způsobem, aby cestujícím způsobily co nejméně nepříjemností. Přesto je nutné počítat se zpožděním," řekl mluvčí francouzského Úřadu pro civilní letectví (DGAC). Doporučil cestujícím do USA, aby přijížděli na letiště s větším předstihem. Dodal, že opatření nelze z bezpečnostních důvodů upřesnit. 

USA se obávají, že jako nositelé bomb by mohli být využiti lidé, kteří bojovali v řadách teroristických skupin na Blízkém východě a kteří mají k dispozici pasy západních států. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti tento týden oznámilo, že existuje "věrohodná hrozba útoku v reálném čase". "Letectví zůstává pro teroristy přitažlivým cílem, snaží se obejít naše bezpečnostní opatření," uvedl úřad. 

Tagy: Francie USA terorismus letiště Amerika kontrola bezpečnost

Zdroje: ČTK