Francouzi mají útrum s pláží. Bude se tam koupat saúdský král

MAGAZÍN - Magazín autor: roj

Pláž na francouzském Azurovém pobřeží se v nejbližších dnech na měsíc uzavře. Nebude na ni moci nejen veřejnost a rybáři, ale zákaz přiblížit se k pobřeží bude platit i pro čluny a lodě. Místní sice protestují, ale k ničemu jim to zřejmě nebude. Na dovolenou sem totiž míří saúdskoarabský král Salám se svým doprovodem 500 lidí. 

Pláž v La Mirandole se na měsíc uzavře veřejnosti, přístupná bude jen saúdskoarabské královské rodině

Pláž v La Mirandole se na měsíc uzavře veřejnosti, přístupná bude jen saúdskoarabské královské rodině,zdroj: Profimedia.cz

Místním se nelíbí ani to, že se kvůli panovníkovi buduje výtah z pláže La Mirandole do vily zvané Château de l’Horizon, v níž bude panovník bydlet, jelikož se kvůli tomu lije množství cementu i do písku na pobřeží.

Úřady přesto rozhodly, aby práce pokračovaly, a Rijád slíbil, že po králově odjezdu bude výtah rozmontován. Nejenže veřejnost přijde o přístup k moři, ale saúdskoarabská ochranka bude zastavovat všechny čluny a lodě už 300 metrů od pobřeží.

"Nejde tady o privatizaci pláže, ale o zajištění bezpečnosti panovníka státu, který je ve válce. Jednali bychom stejně, kdyby přijel francouzský prezident," řekl listu Nice-Matin zástupce prefekta departementu Alpes-Maritimes Philippe Castanet. Saúdská Arábie vede mezinárodní koalici, jež bojuje od března proti šíitským povstalcům v Jemenu.

Pláž La Mirandole leží ve Vallauris asi deset kilometrů od Cannes a uzávěra se bude týkat asi kilometrového úseku, nad nímž je vila. Britský list The Guardian napsal, že Francouzi budou sice moci volat své revoluční heslo svoboda, rovnost, bratrství, ale nebude jim to nic platné, jelikož, jakmile se objeví Salmán, bude prostor nedobytný. Místní se na pláž chodí nejen koupat, ale používají ji také rybáři.

Člen městské rady Jan-Noël Falcou obchází občany s peticí, která má donutit úřady nechat pláž přístupnou pro veřejnost. "Chceme dát najevo, že ne vše je na prodej. Saúdští Arabové sem jezdí 40 let a jsou vítáni, chceme ale, aby dodržovali francouzský zákon. Veřejná pláž je nezadatelné veřejné vlastnictví stejně jako Mona Lisa. Je přístupná pro všechny bez rozdílu," řekl Falcou.

Podle něj to nemá nic společného s bezpečností, ale jde tu o zajištění pohody pro všechny. "Francouzský stát, který má ctít republikánské hodnoty, zde dává najevo, že existuje jedno právo pro bohaté a jiné právo pro chudé. Je to mimořádně nepříjemné a jde také o nešťastný precedent," řekl Falcou.

Château de l’Horizon je vila ze 30. let a jezdil do ní Winstson Churchill i hollywoodské hvězdy. Má vlastní přístav a časopis Punch o ní kdysi napsal, že jde o bílý palác na vodě.

Mnozí z místních podnikatelů se úřadů zastávají. Předseda hotelového svazu Michel Chevillon řekl, že při králově příjezdu se rezervuje až 1000 pokojů v hotelích, kde bydlí doprovod. "Tato příležitost nám nespadla do klína, ale propracovali jsme se k ní. Těžit z ní budou nejen luxusní značky Chanel a Dior. Saúdové hodně utrácejí a nemusejí peníze počítat. Každodenně objednávají až 15 tisíc květin a stovky limuzín a zaměstnají stejný počet řidičů," prohlásil Chevillon.

Tagy: Francie zahraničí Saúdská Arábie zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK