Francii dnes může ochromit stávka řidičů nákladních vozů

- Aktuality autor: red

Ve Francii pokračuje boj o důchodovou reformu, kterou prosazuje vláda a která má zvýšit důchodový věk o dva roky. Dnešní den poznamenává především stávka řidičů nákladních automobilů. Další masové stávky a manifestace se očekávají v úterý, den před hlasováním Senátu o textu reformy, který již schválilo Národní shromáždění.

Řidiči nákladních automobilů by podle hlavních francouzských odborů mohli zablokovat čerpací stanice a hlavní silniční tahy. V 11 francouzských rafineriích pokračovala o víkendu stávka, dnes se stávkuje ve dvanácti a odborový svaz CGT prohlásil, že lze očekávat další blokování skladů. Svaz ropného průmyslu UFIP upozornil, že pokud by stávková akce neskončila, mohly by pumpám začít docházet pohonné hmoty do poloviny týdne a vláda by musela sáhnout na nouzové rezervy.

K stávce se přidají i železničáři

Stávkovat dnes budou i železničáři. Vyjet má jen polovina vysokorychlostních vlaků TGV, z důvodu stávky na belgické železnici nevyjede ani jediný vlak Thalys na lince Paříž-Brusel. Provoz vlaků Eurostar mezi Paříží a Londýnem a spojení s Německem mají zůstat zachovány.

Po týdnu nebývalé mobilizace proti reformě, která posune minimální věkovou hranici pro odchod do důchodu ze 60 na 62 let, setrvávají vláda i odbory na svých pozicích. Premiér François Fillon v neděli zopakoval, že debata v Senátu bude dokončena a reforma odhlasována.

Tagy: Francie stávka

Zdroje: ČTK