Francie: Stávkující zablokovali přístup k marseillskému letišti

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Stávkující zaměstnanci ropných rafinérií a přístavní dělníci protestující proti reformě důchodů ve Francii zablokovali přístup k letišti v Marseille na jihozápadě země. S odvoláním na odborové zdroje to oznámila agentura Reuters.

Asi 500 dělníků z ropné rafinerie a další včetně letištních dělníků a zaměstnanců pošty blokují silniční přístup k letišti od ranního úsvitu. Letiště zajišťuje místní i mezinárodní spoje. 

"Žádný automobil se nedostane na letištní parkoviště," prohlásil Mehdi Rachid z odborové centrály CGT v blízké rafinérii v Bouches-du-Rhone. 

Sarkozy: Vláda neustoupí

Prezident Nicolas Sarkozy ve středu nařídil, aby byly uvolněny všechny sklady pohonných hmot, které odpůrci návrhu důchodové reformy zablokovali. Zároveň prohlásil, že vláda protestujícím neustoupí. Stávky nadále částečně narušují i železniční a leteckou dopravu.

Čtvrtina čerpacích stanic bez benzinu a nafty

Ochromeno je všech dvanáct rafinérií v zemi. Blokován je největší francouzský ropný terminál u Marseille. Na marseilleské rejdě už podle agentury Reuters čeká 51 cisternových lodí.

Ministr vnitra Brice Hortefeux řekl, že stále stávkuje 14 z 219 skladů pohonných hmot, ale že skutečným problémem je zásobování čerpacích stanic. Už víc než čtvrtina z nich není zásobována vůbec a některé zbývající jen částečně. Ministr ale ujistil, že ve skladech jsou zásoby na několik týdnů, a vyloučil tak hrozbu nedostatku pohonných hmot v krátkodobé perspektivě. 

Potvrdil pak, že pořádkové síly budou dál uvolňovat blokované sklady, jak jim to ve středu nařídil prezident Nicolas Sarkozy. 

Odborář: Pokračujme v co nejmasovějších akcích

Odpoledne se mají sejít představitelé odborů, aby rozhodli o dalším postupu. Šéf největší odborové ústředny CGT (Všeobecná konfederace práce) Bernard Thibault však už řekl, že vzhledem k neústupnosti vlády "není žádný důvod protesty zastavit" a že "je potřeba pokračovat v co nejmasovějších akcích". 

Na druhé straně ministr práce Eric Woerth řekl, že "není důvod zastavovat debatu" o reformě v Senátu, který jí má dát definitivně zelenou - poslanci už ji schválili. O zastavení nebo aspoň zpomalení schvalovacího procesu usiluje opozice. Reuters napsal, že hlasování se teď čeká nejdřív v pátek. 

Reforma předpokládá především zvýšení důchodového věku o dva roky a prodloužení doby přispívání do důchodové pokladny. Sarkozy a jeho vláda uvádějí, že je to nezbytné, nemá-li se důchodový systém zhroutit.

Tagy: Francie letiště blokáda stavky

Zdroje: ČTK