Francie pošle vojáky do války s africkými islamisty

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Francie chce zvýšit počet vojáků, kteří bojují proti Islamistům v Africe. Bok po boku s maliskými vojáky nyní slouží na 1 700 mužů, nyní chce Francie zvýšit počet vojáků na 3 tisíce. Chce tak zničit jednotky Al-Káida i přívržence svaté války. Prezident François Hollande v úterý odléta do Afriky projednat podmínky operae.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Francie připravuje novou a rozsáhlejší vojenskou operaci proti islamistům v Africe a prezident François Hollande v úterý odlétá do oblasti projednat její podmínky, uvedla agentura AFP. V Mali, kde francouzská armáda působí od loňska, již přišla o devět vojáků poté, co dalšího v pondělí zabil sebevražedný atentátník.

Francie se zhruba 1700 vojáky od ledna 2013 bojuje po boku maliské armády proti islamistům, kteří obsadili sever Mali a ohrožovali další oblasti. Tato mise by měla podle AFP skončit v nejbližších dnech a uvolnit prostor pro větší a trvalejší vojenskou operaci v oblasti Sahelu na jižním okraji Sahary, do které se zapojí na 3000 francouzských vojáků.

Hollande v úterý zahajuje třídenní cestu po Africe, při které projedná nové působení francouzské armády proti přívržencům islámské svaté války (džíhádu) a mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. A to především v Čadu, kde má být velitelství nového trvalého francouzského kontingentu. Paříž bude podle AFP spolupracovat v této misi s pěti zeměmi Sahelu. Vedle Čadu je to Mauritánie, Mali, Burkina Faso a Niger.

Tagy: Francie armáda Afrika zahraniční mise voják

Zdroje: ČTK