Francie pohrozila Googlu pokutou - kvůli ochraně osobních údajů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Francouzský regulační úřad CNIL dnes nařídil americké internetové společnosti Google, aby změnila svou politiku ochrany osobních údajů. Pokud to neučiní, hrozí úřad pokutou. Rozhodnutí úřadu je součástí celoevropského snahy přimět Google ke změně politiky, která podle regulátorů představuje hrozbu pro soukromí jednotlivců. Pokuta přitom Googlu hrozí i v Itálii, řízení proti Googlu kvůli možnému porušení zákona o ochraně dat mezitím zahájilo Španělsko. 

Úřad CNIL oznámil, že politika Googlu porušuje francouzské zákony. Pohrozil, že pokud firma svou politiku během tří měsíců nezmění, vyměří jí pokutu až 150.000 eur (téměř čtyři miliony Kč). V případě, že Google ani pak nepřijme příslušená opatření, hrozí mu další pokuta ve výši až 300.000 eur. K podobných krokům se podle úřadu chystá v příštích týdnech také Německo, Velká Británie, Itálie a Nizozemsko. 

Italský regulační úřad sdělil, že si od Googlu vyžádal v oblasti ochrany osobních údajů další informace. Dodal, že bude uvažovat o vyměření pokuty, pokud odhalí porušování předpisů, které vyžadují souhlas uživatelů se shromažďováním údajů. Britští regulátoři uvedli, že stále zkoumají, zda je politika Googlu v souladu s britskou legislativou. 

S politikou americké firmy ale není spokojeno ani Španělsko. Tamní úřad pro ochranu osobních údajů dnes uvedl, že proti Googlu zahájil sankční řízení. Předběžné vyšetřování totiž ukázalo, že Google se mohl v šesti případech dopustit přestupků z hlediska ochrany osobních dat. Úřad poukázal mimo jiné na údajný nedostatek jasných informací o využívání informací shromážděných od uživatelů. Na rozdíl od Francie ale Španělsko Googlu nedalo čas na to, aby svou politiku mohl uvést do souladu s místními zákony. 

CNIL již v únoru uvedl, že Evropská unie plánuje kroky proti společnosti Google kvůli její politice v oblasti osobních údajů. Regulátorům se nelíbí nová vnitropodniková pravidla, která firmě umožňují shromažďovat data uživatelů ze všech jejích služeb, jako jsou YouTube nebo Gmail. 

Eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová začátkem roku upozornila, že Google by mohl podle nové legislativy Evropské unie dostat kvůli své politice pokutu ve výši až jedné miliardy dolarů (19,5 miliardy Kč). 

Google nicméně tvrdí, že s údaji o uživatelích nakládá v souladu s legislativou Evropské unie. "Naše politika respektuje evropské zákony a umožňuje nám poskytovat srozumitelnější a efektivnější služby," uvedl mluvčí podniku. Dodal však, že Google bude s evropskými regulátory nadále spolupracovat.

Tagy: Francie Google ochrana soukromí

Zdroje: ČTK