Francie nabídla pobaltským státům a Polsku vyslání čtyř bojových letounů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Francie vyrukovala s nabídkou na adresu pobaltských států a Polska, že na jejich území vyšle čtyři bojové letouny. Cílem by mělo být posílení monitoringu vzdušného prostoru těchto států v rámci Severoatlantické aliance. Informaci přinesla agentura AFP s odkazem na zdroje z okolí francouzského ministra obrany.

Letoun (ilustrační foto)

Letoun (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Francie kromě toho také navrhuje zajistit hlídkové lety letadel s výstražným radarovým systémem AWACS, a to "přibližně dvakrát týdně", pokud se objeví žádost v tomto duchu, tvrdí také zdroje. Stroje by podle těchto údajných návrhů Paříže startovaly ve Francii.

Severoatlantická aliance již dříve tento měsíc sdělila, že vysílá k vnějším hranicím zemí NATO s Ukrajinou, tedy do polského a rumunského vzdušného prostoru, průzkumná letadla se systémem AWACS. Podle velení aliance mají mít za úkol posílit monitorování oblasti. 

Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen tento týden prohlásil, že vývoj kolem Krymu je nejvážnější hrozbou pro bezpečnost a stabilitu Evropy od studené války. Nastínil přitom opatření, která připravují státy NATO jako reakci na kroky Ruska, pokud by to bylo potřeba. 

Opatření podle médií zahrnují pozorovatelské lety nad Polskem a Rumunskem a také dodatečné prostředky pro ochranné mise ve vzdušném prostoru Estonska, Litvy a Lotyšska. O možnosti vojenských cvičení amerických pozemních a námořních sil v Pobaltí mluvil v úterý rovněž viceprezident Spojených států Joe Biden. 

Tagy: Francie letoun

Zdroje: ČTK