Fischer vyhodil letitého náměstka pro finanční politiku a dosadil si "svou" náměstkyni

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Nový ministr financí Jan Fischer jmenoval svou náměstkyní Evu Anderovou, která pro něj pracovala jako poradkyně v prezidentské kampani. Uvedl to dnes server iDnes.cz. Anderová nahradí letitého náměstka pro mezinárodní vztahy a finanční politiku Tomáše Zídka, kterého Fischer odvolal. Exministr Miroslav Kalousek (TOP 09) to ostře kritizuje. 

Jan Fischer (uprostřed)

Jan Fischer (uprostřed),zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

"Mohu potvrdit, že jsem byl odvolán. Pan ministr mi sdělil, že zvážil personální situaci na ministerstvu a rozhodl se jmenovat místo mě paní Anderovou," řekl serveru Zídek. Anderová dosud pracovala na ministerstvu jako ředitelka odboru EU a mezinárodních vztahů. Tam dříve pracoval i Fischer

Kalousek personální rošády kritizuje a tvrdí, že se chtěl s Anderovou loni rozloučit, když se dozvěděl, že se bez vědomí nadřízených politicky angažuje v prezidentské kampani. Její nadřízený Zídek jej ale prý uprosil, ať to nedělá. A teď Anderová střídá právě Zídka.

 Hakauf, spolupracovník z volebního štábu, nabídku zvažuje

"Že bude ministr Fischer takto bezskrupulózně protežovat úřednici, která se angažovala v jeho volebním štábu, je velmi nepěkné. Že ta úřednice to ochotně přijímá, a připraví tak o místo svého šéfa, který ji loajálně a obětavě zachránil před zaslouženým odvoláním, to je lidsky odporné," uvedl Kalousek

Anderová k tomu řekla, že je logické, když si ministr vlády odborníků vybere za svého zástupce rovněž experta. "Je přirozené, že pan ministr sáhl po odborníkovi, který pracuje v dané sekci sedm let a zastupoval dosavadního náměstka v jeho nepřítomnosti," uvedla. 

Nabídku pracovat na ministerstvu dostal podle iDnes i další Fischerův spolupracovník z volebního štábu Martin Hakauf. Rozmýšlí se, zda přijme. 

Tagy: prezidentská kandidatura Ministerstvo financí ČR

Zdroje: ČTK