Fischer plánuje schůzku s odboráři kvůli zdanění benefitů

- Aktuality autor: red

Premiér Jan Fischer se chce sejít s odboráři, kterým vadí nová pravidla pro zdaňování benefitů daní z přidané hodnoty. Cílem je podle něj vyjasnění vzájemných stanovisek.

O dalším postupu chce Fischer jednat také s ministrem financí Eduardem Janotou, řekl dnes předseda vlády v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Proti případným změnám kolem benefitů se zatím staví hlavně odbory z dopravy. V pátek nevyloučily, že kdykoli po 22. únoru může dopravu a řadu dalších odvětví českého hospodářství postihnout kvůli možnému zdanění benefitů stávka.


"Nezastírám, že je to problém," řekl dnes premiér. Potíž novely zákona o DPH podle něj spočívá v tom, že se někteří zaměstnavatelé se změnou nebudou umět vyrovnat a odboráři se obávají, že tyto firmy zaměstnanecké benefity omezí nebo ukončí.


"Je to věc zákona, případné jeho změny," uvedl Fischer. "Všichni, kteří v tom procesu běželi, tento fakt, v podstatě v technokratické novele, někdy v létě loňského roku přehlédli," míní premiér. Jedinou možností, jak tuto situaci zvrátit, je podle Fischera vrátit zákon do sněmovny k opětovnému posouzení.


Novela zákona o DPH platí od 1. ledna; základem daně u poskytovaných benefitů je podle normy běžná cena na trhu a nikoliv zaměstnanecká zvýhodněná. Jde o implementaci evropské směrnice. Jak ale několikrát upozorňovalo ministerstvo financí, přijetí směrnice je pro každý stát dobrovolné.

V pátek několik odborových organizací po společném jednání oznámilo, že případná stávka by mohla postihnout řadu odvětví českého hospodářství. Protest by podle nich mohlo odvrátit pouze vyškrtnutí sporného ustanovení ze zákona. "Je nyní na rozhodnutí členů parlamentu, jak se k tomu postaví a zda bude zachován sociální smír," uvedl šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Danění benefitů podle novely zákona označil za útok na postavení odborů v České republice, který zásadně ovlivní průběh a výsledky kolektivních jednání ve všech odvětvích.

Zdroje: ČTK