Fischer: Když strany rychle nesestaví vládu, zůstanu

- Aktuality autor: red

Pokud politické strany nedokážou po volbách do 1. září složit novou vládu, premiér Jan Fischer zůstane v čele úřednického kabinetu, i když má odejít do EBRD.

Řekl to ve středu premiér Jan Fischer, ketrý má v září nastoupit do funkce viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Nástup do nové pozice v EBRD je domluven právě na 1. září, dohoda ale počítá i s variantou, že politická scéna nedokáže do té doby složit novou vládu, vysvětlil Fischer. "Pokud by angažmá kabinetu trvalo déle, dostojím povinnostem v této zemi a budu pokračovat v čele vlády," řekl. 

Fischer oznámil, že by chtěl působit v Evropské bance pro obnovu a rozvoj. "Nabídku EBRD jsem přijal v souladu se svým loňským prohlášením, že svoji budoucnost vidím nikoli v politice, ale v práci pro některou z domácích nebo zahraničních odborných institucí," uvedl v tiskové zprávě. Těší ho prý, že je prvním Čechem, který usedne ve vedení této instituce, dodal na odpolední tiskové konferenci. 

Devětapadesátiletý Fischer byl do funkce vybrán v mezinárodním konkurzu, kterého se zúčastnil na návrh ministra financí Eduarda Janoty a guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy. 

Plánovaný odchod Fischera do EBRD zvyšuje tlak na to, aby parlamentní strany po květnových sněmovních volbách do tří měsíců sestavily novou vládu. Například po minulých sněmovních volbách ale trvalo déle než sedm měsíců, než získala ve sněmovně nová vláda důvěru.

Odcházející vláda Jiřího Paroubka ale demisi podala už zhruba dva a půl měsíce po volbách.

Tagy: fischer banka

Zdroje: ČTK