Fischer i Hašek si pochvalovali spolupráci vlády s kraji

- Aktuality autor: red

Předseda Asociace krajů Michal Hašek z ČSSD poděkoval vládě Jana Fischera za dobrou spolupráci. Hejtmani se s vládou sešli ve středu v Praze naposled před květnovými volbami.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

I s ohledem na oznámení Jana Fischera, že by 1. září měl nastoupit do funkce viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), po jednání bilancovali. Oba spolupráci úřednické vlády a regionů ohodnotili jako dobrou.

Michal Hašek zdůraznil, že o velký posun šlo hlavně s ohledem na fakt, že předchozí vláda vedená tehdejším šéfem ODS Mirkem Topolánkem prý s hejtmany z ČSSD nekomunikovala. "Uměli jsme si naslouchat, nejen se překřikovat a mluvit," uvedl Fischer. Za největší úspěch označil memorandum o příspěvku státu na provoz regionálních tratí, který stabilizoval dopravu. Ročně má stát krajům po deset let přispívat třemi miliardami korun. 

Hašek za husarský kousek, který se zřejmě nebude opakovat, označil dohodu krajů a státu na financování sociálních služeb. Poznamenal, že ne na všem se asociace s vládou vždy shodla, většinově ale došly k dohodě.

Hejtmani jednali například o převedení části peněz z evropských fondů na regionální projekty, podle Haška regiony počítají i s tím, že by na tyto projekty požadovaly kofinancování ze státních fondů. Kraje mají také zájem o peníze z programu Zelená úsporám na zateplování veřejných budov, už v úterý nová ministryně životního prostředí Rut Bízková slíbila jednat o uvolnění čtyř miliard korun na tento účel. 

V oblasti zdravotnictví hejtmani vládě tlumočili svůj nesouhlas s úhradovými vyhláškami a také upozornili na podmínky absolventů lékařských oborů, kvůli kterým až deset procent absolventů odchází ihned po studiích do zahraničí.

Volby do sněmovny se budou konat koncem května, potom přijde čas na jednání o novém kabinetu. Pokud politické strany nedokážou po volbách do 1. září složit novou vládu, premiér Jan Fischer zůstane v čele úřednického kabinetu, i když má k tomuto datu nastoupit do funkce viceprezidenta EBRD. Premiér by se potom znovu mohl setkat i s hejtmany, do voleb s tím už ale nepočítá.

Tagy: Vláda fischer kraje spolupráce

Zdroje: ČTK