Fischer by považoval kandidaturu svých ministrů za neobvyklou

- Aktuality autor: red

Předseda české vlády Jan Fischer pokládá případnou kandidaturu svých ministrů v letošních jarních parlamentních volbách za "poněkud neobvyklý postup".

Z jeho slov v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce však vyplynulo, že by se s takovým politickým angažmá členů svého kabinetu zřejmě smířil.

Podle něj je to daň za fakt, že jeho úřednický kabinet vládne po zrušení podzimních předčasných voleb o několik měsíců déle, než bylo původně plánováno. 

V souvislosti s květnovými parlamentními volbami padá nejčastěji jméno ministra vnitra Martina Peciny, o němž se hovoří jako o možném kandidátovi ČSSD v Praze. „Pokud takovou nabídku dostanu od strany, která je mi blízká, což ČSSD bezpochyby je, tak o tom budu vážně uvažovat," prohlásil v pátek v České televizi Pecina. 

Jeho kandidaturu už ostře odmítla ODS, která by podobný krok podle svého předsedy Mirka Topolánka pokládala za porušení mezistranických dohod, uzavřených při sestavování úřednické vlády loni na jaře. Jan Fischer zdůraznil, že součástí této nepsané dohody nebyl.

"Považoval bych to za poněkud neobvyklé. Není to úplně standardní, aby člen této vlády se angažoval ve volbách," poznamenal Fischer v televizní diskusi.

Předbíhat prý ale nechce a s faktem kandidatury některého svého ministra se prý "bude muset vyrovnat", až taková situace nastane. "Že bych s tím neuměl úplně žít, že by někdo kandidoval, to zase ne," řekl doslova. Ani v tuto chvíli neuvažuje o tom, že by kvůli kandidatuře ve volbách ministry případně odvolával. 

Fischer také doufá, že sněmovně se na sérii mimořádných schůzí do voleb ještě podaří schválit například protikrizový balíček vlády i potřebná protikrizová opatření.

Tagy: premiér fischer ministři

Zdroje: ČTK