Firmy z daňových rájů vyhrály veřejné zakázky za 153 miliard Kč

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály v ČR veřejné zakázky v objemu nejméně 153 miliard korun. Z evropských fondů si rozdělily přes šest miliard korun, z čehož vyčerpaly více než 3,3 miliardy korun.

Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie,zdroj: ThinkStock

Vyplývá to ze společné analýzy Transparency International a poradenské společnosti Bisnode. Z veřejných prostředků do firem s vlastníky z daňových rájů a anonymních společností za pět přiteklo celkem nejméně 200 miliard korun.

Počet firem s vlastníkem z daňového ráje stoupl na 12.905

Počet českých firem s vlastníkem z daňového ráje se za tři čtvrtletí zvýšil o 229 na 12.905. Jejich majitelé kontrolují 3,46 procenta tuzemských společností a do základního kapitálu těchto firem investovali přes 411 miliard korun, což je 17 procent celkového základního kapitálu českých firem. Největší zájem je dlouhodobě o Seychely a Kypr. Novináře o tom informovala poradenská společnost Bisnode, která tyto informace čerpá výhradně z veřejně dostupných zdrojů.

"Neutuchající poptávku podnikatelů po daňových rájích v posledních měsících podpořila politická nestabilita a nejistota ohledně budoucího vývoje v Česku. Nicméně aktuální statistiky také potvrzují, že poptávka po daňových rájích stále není nasycena, a zájem podnikatelů o zajištění anonymity a daňovou optimalizaci pokračuje," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. V případě vítězství levice v předčasných parlamentních volbách očekává novou vlnu zájmu.

K nejlákavějším adresám již několik let patří Seychely (letos 138 nových firem) a Kypr (96), růstu byl také v případě Malty (15), Lucemburska (11), Belize (11), Panamy (10), Monaka (3), Spojených arabských emirátů (6), Hongkongu (3) a Britských panenských ostrovů (1). Počet českých firem kontrolovaných z Lucemburska a Lichtenštejnska opakovaně klesá.

Ředitel protikorupční organizace Transparency International ČR David Ondráčka k tomu poznamenal, že k zamyšlení je bojkot firem, které neplatí daně v zemích, kde vydělávají.

Tagy: korupce veřejné zakázky

Zdroje: ČTK