Film o únosu Nataschi Kampusové odhaluje natvrdo léta znásilňování

VIDEO - Aktuality autor: Jakub Konečný

Nový film o únosu Nataschi Kampuschové, který má dnes ve Vídni světovou premiéru, poprvé odhaluje, že tato rakouská dívka byla opakovaně znásilněna svým únoscem Wolfgangem Priklopilem. Kampuschová se k tomu vždy odmítala vyjádřit. Režisérka Sherry Hormannová diváka podle agentury DPA nešetří. Nevynechá žádný aspekt utrpení Kampuschové. Únosce ji trýzní samotou a pohrůžkami, léta ji nechává hladovět, brutálně ji bije a znásilňuje. 

Natascha Kampusch.

Natascha Kampusch.,zdroj: sueddeutsche.com

Muž Kampuschovou unesl jako školačku a věznil téměř devět let ve sklepě svého domu u Vídně. 

Podle britského listu The Independent nyní Kampuschová uvedla, že film odhalí celou pravdu, protože se všechny informace stejně dostaly na veřejnost v důsledku úniků z policejního vyšetřování. "Cítím se nyní dost silná na to, abych mohla říci celý příběh o mém únosu," řekla nyní 25letá Rakušanka. 

Zatím se neví, kdy půjde film od české distribuce

Film 3096, jehož název vyjadřuje počet dní, které do svého útěku v roce 2006 dívka strávila v domě únosce, má světovou premiéru dnes ve vídeňském multikině Cineplexx. Do běžné distribuce bude uveden ve čtvrtek. Případný termín jeho uvedení v ČR nebyl podle filmového serveru csfd.cz zatím stanoven. 

Děj filmu se opírá z velké části o stejnojmennou autobiografii Kampuschové, kterou 2. března 1998 jako desetiletou tehdy 44letý nezaměstnaný spojový technik Priklopil unesl, když šla do školy. Po osmi a půl letech zajetí ve Strasshofu u Vídně se jí 23. srpna 2006 podařilo utéct. Únosce, který si prý chtěl z dívky vychovat ideální ženu, ještě týž den skočil pod vlak. 

Film trvající 109 minut začíná snovými záběry z liduprázdné alpské sjezdovky, kterou sjíždí blonďatá dívka. Její hlas říká: "Bylo jasné, že přežít může jenom jeden z nás. A na konci jsem to byla já, a ne on." 

Zneužívání nebere konce

Její zoufalé prosby o možnost kontaktu s matkou Priklopila neobměkčí. "Já jsem tvoje rodina. Já jsem pro tebe vším, protože já jsem tě stvořil," odpovídá Priklopil ve filmu. Aby izolaci přežila, dává Kampuschová sama sobě vyučovací hodiny s pomocí lexikonu. 


Klaustrofobní atmosféru vykresluje nejen kamera, ale také zvuková stopa. Ventilátor, dveře i tikaní hodin se nesnesitelně vkrádají do uší unesené. 

K ronění slz a dramatickému hudebnímu podkreslování se film neuchyluje. Zato se nevyhýbá nahotě a scénám znásilnění. Ve své autobiografii se Kampuschová k těmto věcem nevyjadřuje. Filmové zpracování je méně zdrženlivé. Přesto zůstává 3096 věcným filmem. Zobrazuje to, co se stalo, píše DPA. 

Rakušané mají Nataschi plné zuby

Pro Nataschu Kampuschovou však zajetí nekončí, jak sama řekla v nedávném rozhovoru. DPA si všímá, že samotní Rakušané už jí mají plné zuby. Je v televizi a časopisech a znovu vypráví o svých hrůzných zážitcích. 

Mnozí to považují za nevkusné, jiní tvrdí, že Kampuschová něco zamlčuje. Lidé nechápou, jak mohla v prvním televizním rozhovoru v roce 2006 působit tak vyrovnaně. Nenaplňovala totiž představu o zlomené oběti.

Tagy: zneužívání znásilnění Rakousko únos

Zdroje: ČTK