Fidel Castro chce po USA miliony za embargo proti Kubě

- Aktuality autor: pal

Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro požaduje, aby Spojené státy uhradily milionové ztráty, které Kubě způsobily hospodářským embargem. Castro to napsal v eseji Realita a sny, kterou ve čtvrtek zveřejnila havanská média. 

Bývalý kubánský vůdce chce po USA náhradu za hospodářské embargo

Bývalý kubánský vůdce chce po USA náhradu za hospodářské embargo,zdroj: Profimedia.cz

Šéf americké diplomacie má v pátek slavnostně otevřít americké velvyslanectví v Havaně po 54 letech diplomatického odcizení. Přestože diplomatické styky jsou formálně obnoveny, hospodářské embargo zůstává v platnosti.

Kuba podle Castra "nikdy nezastaví boj za mír a blahobyt všech lidí na planetě bez ohledu na barvu jejich kůže a zemi jejich původu," napsal kubánský vůdce. Novou etapu vztahů s USA, kterou ve funkci kubánského prezidenta otevřel jeho bratr Raúl Castro, starší Fidel ve své stati nekomentuje.

Píše ale, že po druhé světové válce a jaderném bombardování Japonska se "Spojené státy staly nejbohatší zemí na zničené planetě, plné mrtvých, zraněných a hladovějících".

Kerry přijede v pátek na Kubu jako první americký ministr zahraničí po roce 1945. Zúčastní se formálního ceremoniálu vztyčení americké vlajky u budovy velvyslanectví USA v Havaně.

Tagy: zahraničí Kuba Spojené státy americko-kubánské vztahy

Zdroje: ČTK