Ficova strana na Slovensku jasně vévodí preferencím

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Největší podpoře se na Slovensku těší opoziční Směr-SD bývalého premiéra Roberta Fica, kterému by nyní dalo hlas 39,5 procenta voličů. Polepšila si nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), která se odrazila vzhůru od pětiprocentní hranice volitelnosti.

Obě opoziční strany by dohromady v parlamentních volbách získaly více než koalice čtyř stran, která je u moci. Vyplývá to z průzkumu volebních preferencí, které v říjnu a listopadu provedla společnosti Median SK. Výsledky zveřejnil slovenský server pravda.sk. 

Ficovi sociální demokraté si oproti průzkumu stejné agentury z přelomu července a srpna pohoršili o 1,2 procentního bodu. Naopak SNS kontroverzního Jána Sloty by ve srovnání s letním průzkumem nyní dalo hlas více voličů, a to 7,8 procenta dotázaných. Ficova strana také suverénně vyhrála jarní parlamentní volby, ale přesto skončila v opozici.

Nejsilnější vládní stranu podporuje 18 procent Slováků

Nejsilnější vládní stranu - Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii-Demokratickou stranu (SDKU-DS) by nyní volilo o tři procenta více dotázaných než v letním průzkumu, tedy asi 18,2 procenta oslovených. 

O jednu příčku na třetí pozici poskočilo vládní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) s 11 procenty hlasů. Další propad oproti létu zaznamenala liberální Svoboda a Solidarita (SaS). Stranu, která v červnových parlamentních volbách se ziskem lehce nad 12 procent skončila na třetím místě, by nyní volilo 8,1 oslovených. 

Pětiprocentní hranici nutnou pro zvolení do parlamentu by i tentokrát překročila nejmenší vládní strana Most-Híd, která zastupuje zejména zájmy Maďarů žijících na Slovensku. Hlas by jí dalo 7,7 procenta oslovených. 

HZDS by se do sněmovny nedostalo

Do slovenské Národní rady by se stejně jako v minulém průzkumu nedostala například bývalá vládní strana - Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) expremiéra Vladimíra Mečiara, která dostala 3,1 procenta hlasů.

Lehce nad hranicí procenta se u dotázaných pohybovaly Komunistická strana Slovenska (KSS) a Strana demokratické levice (SDL), procento respondentů by volilo Stranu maďarské koalice (SMK). Podpora žádné další strany ani hnutí by tuto hranici nepřesáhla. 

Průzkum agentury Median se zúčastnilo 1045 respondentů ve věku od 18 do 79 let. K urnám by přišlo 68,8 procenta dotázaných, 28,6 oslovených by své volební právo nevyužilo, zbytek se zatím nedokáže rozhodnout.

Tagy: preference Slovensko fico pruzkum volebni

Zdroje: ČTK