Fico v Praze: Vztahy Česka a Slovenska politické zabarvení vlády neovlivní

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Vztahy České republiky a Slovenska zůstávají vynikající bez ohledu na odlišnou politickou orientaci vlády a rozdílné postoje k některým evropským otázkám. Po dnešním jednání v Praze to novinářům řekli premiéři Petr Nečas a Robert Fico. Staronový slovenský předseda vlády je v Praze na první zahraniční cestě po svém zvolení v březnových předčasných volbách na Slovensku.

Ze schůzky vyplynul i plán na to, aby se vlády obou zemí sešly na společném jednání u příležitosti výročí 20. let rozdělení Československa.

Fico se dnes sešel také s prezidentem Václavem Klausem, známým euroskeptikem. Fico v Českém rozhlasu řekl, že hovořili například o situaci v eurozóně. "Velmi jasně jsem řekl panu prezidentovi, že Slovensko má euro, vnímá euro jako národní měnu, svoji vlastní měnu. Budeme ji chránit. A pokud bude třeba se účastnit ochranných mechanismů, tak se jich zúčastníme," uvedl slovenský premiér, podle něhož euro přináší víc výhod než nevýhod. Tento názor Klaus nesdílí. Na Slovensku padla předchozí vláda právě kvůli návrhům na stabilizaci eurozóny.

S Nečasem si Fico notoval, že vztahy jsou velmi dobré. "Úroveň vynikajících vzájemných vztahů nijak nesouvisí s tím, jaké konkrétní stranické či politické zabarvení vlády je v Praze či Bratislavě," řekl Nečas. Také Fico zdůraznil, že kvalitu česko-slovenských vztahů ani v minulosti neovlivňovala rozdílná politická příslušnost premiérů. V současnosti podle něj spolupráci nic nenarušuje.

Fico navrhl, aby se česká a slovenská vláda sešly na společném zasedání při dvacátém výročí rozdělení Československa a vzniku dvou samostatných států. Společné jednání chystal minulý rok Nečasův kabinet a vláda slovenské premiérky Ivety Radičové. Kvůli rozpadu slovenské pravicové vládní koalice se ale setkání neuskutečnilo.

Ficova strana Směr-sociální demokracie v březnu drtivě zvítězila v předčasných volbách. Fico se stal premiérem již podruhé. Kvůli vnitřní krizi pravicové vlády nyní stojí před možností předčasných voleb i Česko. Opoziční sociální demokraté by přitom podle průzkumů veřejného mínění volby vyhráli. Fico dnes zdůraznil, že politickou situaci v ČR nebude hodnotit. Na Slovensku ale podle něj předčasné volby přispěly k uklidnění situace.

Tagy: Praha vztahy fico

Zdroje: ČTK