Fico trvá na žalobě kvůli kvótám. Před evropskými socialisty se chce obhájit

- Aktuality autor: pal

Ani výzva frakce socialistů v Evropském parlamentu k pozastavení členství slovenského Směru-SD nepřinutila slovenského premiéra Roberta Fica, aby ustoupil od svého odmítavého postoje k uprchlickým kvótám. Slovensko podle jeho slov trvá na svém. S evropskými socialisty bude jednat příští týden na schůzce frakce. Sousední Maďarsko mezitím oznámilo, že země Visegrádu (Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko) připravují společnou ochranu hranic. 

Robert Fico nehodlá s žaloby proti kvótám ustoupit

Robert Fico nehodlá s žaloby proti kvótám ustoupit,zdroj: Profimedia.cz

"Chci jít v pondělí na frakci a budu o věcech hovořit. Nemá význam, abychom si vyměňovali dopisy nebo používali citace z deníků. Dopředu říkám, že pokud jde o žalobu (proti kvótám), nemám kam ustoupit," podotkl Fico.

Slovenský premiér odmítl komentovat, zda za rozhodnutí jeho vlády podat žalobu proti rozhodnutí většiny členských států EU o rozmístění uprchlíků v EU na základě kvót hrozí Směru-SD až vyloučení ze strany Evropských socialistů (PES).

"Nebudu komentovat pokusy, které se věčně objevují ve frakcích. To se netýká pouze socialistické frakce," uvedl Fico.

Portál Aktuality.sk napsal, že evropští socialisté od Fica požadují, aby Slovensko nepodávalo žalobu proti rozhodnutí o přerozdělování uprchlíků na základě kvót.

Chtějí rovněž, aby se slovenský premiér veřejně distancoval od nenávistných projevů vůči muslimům a dodržoval sociálnědemokratické hodnoty.

Podle slovenského premiéra jsou migranti bezpečnostní riziko

Slovenský premiér v uplynulých týdnech opakovaně říkal, že uprchlíci představují bezpečnostní riziko a že výrazná většina z nich neuprchla z vlasti před válkou, ale ve snaze zlepšit si životní úroveň.

Migranti podle Fica také mají odlišné kulturní návyky a náboženské vyznání než obyvatelé pětimilionového Slovenska, kde se většina lidí hlásí ke katolické církvi.

Směr-SD už v minulosti členství v PES pozastavené měl. Evropští socialisté tímto způsobem v roce 2006 potrestali Ficovu stranu za to, že vytvořila vládní koalici s nacionalistickou Slovenskou národní stranou.

Ve volbách konaných před třemi lety již Směr-SD získal ve slovenské sněmovně pohodlnou většinu, což straně umožnilo vytvořit jednobarevnou vládu.

Visegrád zvažuje společnou ochranu hranic

Visegrádská čtyřka podle šéfa úřadu maďarského premiéra Jánose Lázára prokázala v souvislosti s uprchlickou krizí výjimečnou solidaritu. 

Jednotu se přitom skupině udržet nepodařilo. Na summitu se sice shodla na společném postupu při řešení problematiky masového příchodu běženců, krátce poté ale na mimořádné schůzce unijních ministrů vnitra Polsko jako jediné z V4 hlasovalo pro kvóty.

Zatímco Praha chce výsledek ministerské rady o kvótách respektovat, Bratislava podniká právní kroky, kterými chce rozhodnutí zvrátit. Maďarsko podle Lázára podporuje Bratislavu v jejím odporu k systému kvót.

Tagy: Maďarsko zahraničí Visegrádská čtyřka mezinárodní vztahy uprchlická krize

Zdroje: ČTK