Fico odjíždí do Ruska na setkání s Putinem, opozice ho za to kritizuje

- Aktuality autor: pal

Slovenský premiér Robert Fico v pondělí odjel na plánovanou návštěvu Ruska. Setká se tu s prezidentem Vladimírem Putinem i se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. Slovenský premiér patří k odpůrcům sankcí EU vůči Rusku a mělo by se jednat i o nich. Hlavním důvodem Ficovy návštěvy je ovšem smlouva dodávkách ropy. Slovenská opozice Fica kritizuje, mimo jiné i za to, že do Moskvy odjíždí v době, kdy mezi EU a Ruskem jsou opět napjaté vztahy. 

Fico se už s Putinem sešel při letošních květnových oslavách konce druhé svět. války.

Fico se už s Putinem sešel při letošních květnových oslavách konce druhé svět. války.,zdroj: Profimedia.cz

Fica budou na návštěvě Ruska doprovázet ministři zahraničí, životního prostředí a školství, do Moskvy přicestují již během dneška. Podle úřadu slovenské vlády plánuje Fico na schůzkách s ruskými politiky hovořit o smlouvě o dodávkách ropy na Slovensko a také o plánech ruského koncernu Gazprom ukončit tranzit zemního plynu přes Ukrajinu, což by se dotklo také Slovenska, které ruský plyn přepravuje dále do západní Evropy.

Očekává se také jednání o zpracování vyhořelého jaderného paliva nebo o projektu cyklotronového centra na odhalování nádorových onemocnění, které Slovensko původně plánovalo postavit v rámci snižování dluhu někdejšího Sovětského svazu vůči Slovensku a od jehož dokončení Bratislava odstoupila.

Na seznamu, který nebyl oficiálně zveřejněn, jsou podle dostupných informací také čtyři Češi, ale žádný Slovák. "Je to tak trochu hanba pro Slovensko. Pokud bychom měli premiéra vlastence a demokrata, tak by tam nepochybně nechyběl," komentoval opoziční poslanec a šéf zahraničního výboru slovenského parlamentu František Šebej pro list Denník N skutečnost, že na seznam nebyl zařazen nikdo ze Slovenska.

Šebej rovněž kritizoval Fica za jeho návštěvu v Moskvě. "Považuji za úplně nepatřičné a nemorální, že tam jede v době, kdy v ruské státní televizi obhajují okupaci Československa v roce 1968. Vykreslují to jako bratrskou pomoc, která měla zabránit invazi NATO a fašismu. Taková ruská propaganda je nepřátelská vůči svobodě a demokracii, a tedy i proti nám," reagoval Šebej na dokumentární film televize Rossija 1.

Tagy: Rusko Slovensko zahraničí ruská ropa dodávky plynu

Zdroje: ČTK