Fico naznačil, že by Maďaři mohli přicházet o slovenské občanství

- Aktuality autor: red

Slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek varoval Maďarsko před plány přijmout zákon, který by Maďarům na Slovensku umožnil získat rovněž maďarské občanství.

Naznačil, že pokud by Maďaři žijící na Slovensku přijali maďarské občanství, mohli by ztratit slovenské. Uvedl také, že chystané maďarské právní úpravy o dvojím občanství budou znamenat bezpečnostní riziko pro Slovenskou republiku.

Premiér řekl, že hrozí vážné zhoršení slovensko-maďarských vztahů. Slovensko a Maďarsko se tak dostaly do nové fáze sporů, které zatěžují jejich vztahy dlouhodobě. O právní úpravy, které by umožnily Maďarům žijícím v zahraničí získat maďarské občanství, usiluje nová vznikající pravicová maďarská vláda Viktora Orbána. Na Slovensku, ale například také v Rumunsku nebo Srbsku žije početná maďarská menšina.

Fico řekl, že novelu zákona o dvojím občanství v navrhované podobě a bez konzultací bude Slovenská republika považovat za jednostranný krok Maďarské republiky v rozporu s mezinárodním právem. Zároveň ho Bratislava okamžitě předloží k posouzení vysokému komisaři Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pro menšiny.

Fico zároveň odmítl aroganci, s níž to podle něj bylo slovenské straně oznámeno, i to, aby se tak stalo bez jakýchkoli konzultací. Tento krok slovenský premiér považuje za egoistický, arogantní a nebezpečný postup Orbánovy strany Fidesz, která zvítězila v nedávných volbách.

"Toto je vážné bezpečnostní riziko," prohlásil Fico. Uvedl, že přijetí maďarského občanství na základě maďarského zákona by mohlo mít pro zájemce vážné důsledky. Kromě ztráty slovenského občanství by noví maďarští občané například nemohli pracovat v bezpečnostních složkách, naznačil Fico.

Na Slovensku žije přibližně půl milionu osob maďarské národnosti. Nový spor mezi Bratislavou a Budapeští vypukl měsíc před parlamentními volbami na Slovensku. Fico připustil, že maďarsko-slovenské neshody mohou mít vliv na předvolení dění na Slovensku.

Slovenské zákony v současnosti lidem umožňují mít dvojí státní občanství. "Také občan jiného státu může požádat o občanství Slovenské republiky a přitom si ponechat původní občanství, pokud to legislativa daného státu umožňuje," řekla ČTK Alena Koišová z ministerstva vnitra. Fico dnes ale neupřesnil, na základě jakých právních úprav by mohli slovenští Maďaři o slovenské občanství přijít.

O chystaném zákonu ve středu informoval slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka jeho budoucí maďarský kolega János Martonyi. Slovensko pak povolalo ke konzultacím svého velvyslance z Budapešti. V diplomacii takový krok obvykle signalizuje zhoršení vztahů mezi státy.

Novým zákonem by se měl zabývat maďarský parlament již na svém prvním zasedání plánovaném na pátek. Takovému spěchu nerozumí odstupující maďarská socialistická vláda. Odstupující maďarský ministr zahraničí Peter Balázs řekl, že nevidí důvod, aby nová vláda Viktora Orbána prosazovala zákon už před červnovými volbami na Slovensku, když takový postup může uškodit slovenské Straně maďarské koalice (SMK).

Očekává se, že v pátek bude k zákonu v Maďarsku přijato jen usnesení a schválen bude později. Nepředpokládá se však, že by neprošel, protože vítězná strana Fidesz ve volbách získala v parlamentu ústavní většinu.

Zdroje: ČTK