Fiala prodloužil plzeňským právům akreditaci o rok

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ministr školství Petr Fiala prodloužil magisterskému programu plzeňských práv akreditaci o rok, aby studentům ulehčil situaci. Fiala to řekl po dnešním mimořádném jednání se zástupci Akreditační komise a Západočeské univerzity. Rozhodnutí exministra Josefa Dobeše (VV) o prodloužení akreditace do roku 2016 Fiala zrušil. Už dřív ministerstvo zakázalo škole přijímat nové studenty.

Akreditaci má program do října 2013. "Univerzita bude hledat způsoby, jak Akreditační komisi přesvědčit, jak zajistí kvalitu dostudování," uvedla šéfka komise Vladimíra Dvořáková.

Univerzita musí zajistit požadovanou kvalitu vzdělávání a případně si za rok opět podat žádost o prodloužení akreditace na dostudování. "Jde nám o ochranu studentů," dodala. Někteří studenti se hlásí na právnické fakulty v Praze, Brně a Olomouci, studium ale musí začít od počátku.

Přestup není možný

Do pětiletého programu chtěla letos plzeňská fakulta nabrat 300 studentů, zákaz přijímání označilo vedení školy za likvidační. Fakulta navíc neví, zda bude moci přijmout do prvního ročníku nové bakaláře, jichž se na tříletý obor veřejná správa hlásí přes 160 na 100 míst. Ministerstvo školství to počátkem května fakultě zakázalo, ale zároveň prodloužilo akreditaci programu o čtyři roky. ZČU podala rozklad.

Zástupci právnických fakult v Praze, Brně a Olomouci potvrdili, že se k nim snaží dostat stovky plzeňských studentů. Přestup prý ale není možný. Plzeňští studenti se mohou jen znovu přihlásit ke studiu a v lepším případě jim může být prominuta přijímací zkouška. I prominutí přijímacích zkoušek ale školy povolují pouze výjimečně.

Tagy: fiala Plzeň prava akreditace školství univerzita

Zdroje: ČTK