Fiala má plán ke kvalitnímu školství, důraz klade na matematiku

- Aktuality autor: Michal Polák

Ministr školství Petr Fiala představil spolu s premiérem Petrem Nečasem deset kroků ke zkvalitnění českého školství. Podle nich je potřeba zaměřit se na matematiku, snížit byrokracii ve školách a změnit systém financování. Vysokoškolské vzdělání by měla zlepšit chystaná novela, Fiala ji chce předložit v květnu. S financováním některých opatření by měly pomoci dotace z EU, cílem je zastavit propad českých žáků v mezinárodních srovnáních. 

Petr Fiala

Petr Fiala,zdroj: Mediafax

"Naše ekonomika bude založena na kvalitních lidech," upozornil Nečas. Začít by se mělo už ve školkách, děti by měly být vedeny k zájmu o matematiku, technické a přírodovědné obory. 

Změnit by se měl i systém rozdělování peněz v regionálním školství. "Naším cílem je dosáhnout toho, aby státní příspěvky na žáky byly stejné v Plzni i v Ostravě," vysvětlil Fiala. S tím souvisí i podpora znevýhodněných žáků. 

Fiala chystá i kariérní řád učitelů, platit by měl od roku 2015. Učitelům a ředitelům by také mělo ubýt administrativy, ministerstvo prověřuje, jestli se některé vyhlášky a nařízení nedublují. 

V květnu chce ministerstvo předložit i novelu vysokoškolského zákona, na němž pracuje už řadu měsíců. Zavedeno by mělo být i takzvané kontraktové financování, díky němuž by měly mít univerzity od státu garantovanou určitou částku na několik let dopředu, nastaví se také podmínky pro slučování škol. Vysoké školy by se také měly rozdělit na vědecké, vzdělávací a profesně orientované instituce.

Tagy: školství matematika

Zdroje: ČTK