Feministky chtějí do Polska poslat drony s potratovými pilulkami

- Aktuality autor: pal

Feministky pošlou k německo-polským hranicím bezpilotní letoun se zásilkou potratových pilulek. Chtějí tak upozornit na nedostupnost potratových pilulek a zákaz potratů v Polsku. V pátek o tom informovalo polské feministické sdružení, které se na celé akci podílí. 

Drony mají do Polska přinést potratové pilulky. Ilustrační foto

Drony mají do Polska přinést potratové pilulky. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Potraty jsou v katolickém Polsku zakázány s výjimkou několika zákonem povolených případů - například pokud je plod poškozený nebo pokud těhotenství ohrožuje zdraví či život ženy, anebo je těhotenství následkem znásilnění.

Konzervativní tisk už překřtil létající aparát, který feministky nazvaly "Abortion Drone", na "dron smrti". Kromě Polska jsou potraty zakázány ještě v Irsku a na Maltě.

"Je to symbolická operace, která má ukázat, že pár kilometrů (mezi místy startu a přistání) představuje propast v respektování práv žen, které jsou součástí lidských práv," řekla Julia Gawedaová ze sdružení Feminoteka. "Distribuce potratových pilulek je v Polsku zakázána," zdůraznila. Šance na změnu poměrů považuje z hlediska zákazu interrupcí za minimální. Velký pokrok podle ní představuje už to, že vláda nedávno povolila nouzovou antikoncepční pilulku, zvanou "den poté".

Politici se bouří proti dronům s potratovými pilulkami

Akci organizuje nevládní organizace Women on waves, sídlící v Nizozemsku, která dlouhodobě bojuje za právo žen na potrat. Letoun má vzlétnout v sobotu okolo 11:00 SELČ z Frankfurtu nad Odrou, přistání je plánováno na 14:00 SELČ v nedaleké polské obci Slubice, kde se má odehrát také tisková konference organizátorek.

Ty argumentují, že v Polsku se interrupce také odehrávají, avšak nelegálně, a tedy i nebezpečně pro zdraví žen, zejména těch chudších. Pokud v Německu jako zemi s nejnižším počtem potratů se loni podle statistik uskutečnilo 99 700 potratů, pak v Polsku, kde oficiální číslo činí jen 744 interrupcí, bylo v přepočtu na počet obyvatel ve skutečnosti potratů nejméně 48 tisíc, tvrdí.

Akce připomíná "nejtemnější črty polsko-německých vztahů z dob druhé světové války, kdy hitlerovské Německo za okupace plánovalo zničení Polska propagováním potratů a antikoncepce", prohlásil šéf Polského sdružení obránců lidského života Antoni Zięba v listu Nasz Dziennik.

 

 

Tagy: zahraničí Polsko potraty feministky bezpilotní letouny

Zdroje: ČTK