FBI při vytváření portrétu bin Ládina použil foto španělského poslance

- Aktuality autor: red

Španělský poslanec Gaspar Llamazares vyjádřil rozhořčení nad tím, že americký Federální úřad pro vyšetřováni použil jeho fotografii při vytváření možné podobizny nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina.

Ve Spojených státech se prý již nebude cítit bezpečně. Informoval o tom v sobotu španělský list El Mundo. FBI a americké ministerstvo zahraničí již kontroverzní snímek ze svých internetových stránek stáhly. 

FBI nejprve uvedla, že zveřejnila novou podobiznu bin Ládina na základě jeho fotografie z předchozích let. El Mundo dnes ale citoval mluvčího FBI Kena Hoffmana, jenž přiznal, že pro tvorbu snímků, jejichž účelem bylo upravit bin Ládinovu podobu v souladu s postupujícím věkem, použili agenti také fotografii Llamazarese. 

Na jednom z nových snímků je bin Ládin vyobrazen bez svého tradičního turbanu a s krátce zastřiženými vousy a vlasy. Jeho tvář nese patrné známky zestárnutí, Llamazaresovi se však bezpochyby podobá. 

Bývalý lídr koalice španělských levicových stran Izquierda Unida (IU) Llamazares nad snímky vyjádřil velké rozhořčení. Jelikož bude spojován s nejhledanějším mužem světa, nebude se prý v USA již cítit bezpečně. Po americké vládě bude požadovat vysvětlení a zváží také možnost žaloby. 

Llamazares označil jednání FBI za velmi znepokojivé především v době, kdy americké tajné služby selhaly při vánočním pokusu nigerijského islamisty o atentát na letadlo mířící z Evropy do USA. 

FBI ve svém prohlášení uvedla, že si podobu mezi upraveným snímkem bin Ládina a fotografií Llamazarese uvědomuje. "Forenzní expert nemohl najít odpovídající prvky na referenčních fotografiích, a tak ty prvky částečně obstaral z fotografie, kterou našel na internetu," uvedla FBI. Identita Llamazarese prý nebyla odpovědnému pracovníkovi známa.

Po bin Ládinovi, jenž je obviněn z teroristických útoků na USA ze září 2001, pátrají Spojené státy již řadu let. Odměna na jeho dopadení činí 50 milionů dolarů (asi 900 milionů korun). 

Podle vyšetřovatelů se bin Ládin nachází pravděpodobně v okolí hranice mezi Pákistánem a Afghánistánem. Americký ministr obrany Robert Gates ale nedávno připustil, že USA neví, kde se vůdce teroristické sítě Al-Káida ukrývá. V minulosti se několikrát objevily spekulace, že už je po smrti, ty však nebyly nikdy potvrzeny. 

Bin Ládin se naposledy objevil na videu zveřejněném v září 2007. Záznam byl ale zřejmě staršího data.

Tagy: USA Španělsko

Zdroje: ČTK