FBI kvůli útoku v Bostonu čelí kritice za možné selhání

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 4. 2013 14:06) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) čelí kvůli týden starému bombovému útoku na bostonský maraton stále větší kritice. Předseda bezpečnostního výboru Sněmovny reprezentantů Michael McCaul podle zpravodajského portálu USA Today označil teroristický úder za selhání tajných služeb. 

Bostonská policie

Bostonská policie,zdroj: Profimedia.cz

McCaul spolu s dalšími zákonodárci napsal dopis FBI, ministerstvu vnitřní bezpečnosti a dalším federálním úřadům, ve kterém žádá vysvětlení, proč Tamerlan Carnajev nevyvolal u agentů podezření během výslechu před dvěma lety. Tamerlana Carnajeva spolu s jeho bratrem Džocharem označují vyšetřovatelé za pravděpodobné atentátníky. Tamerlan při potyčce s policií zahynul, Džochar je vážně zraněný v nemocnici. 

O Tamerlanův výslech v roce 2011 požádali ruští vyšetřovatelé, kteří ho podezřívali z vazeb na militantní skupiny v jižním Rusku. 

McCaul v dopise poznamenal, že Boston je již pátou událostí v posledních letech, kdy někdo, koho FBI vyšetřoval, se následně podílel na teroristickém útoku. Kromě Tamerlana FBI vyšetřoval a nezadržel například v USA narozeného šéfa jemenské odnože Al-Káidy Anwara al-Awlakiho nebo majora Nidala Hasana, který v roce 2009 na vojenské základně Fort Hood v Texasu postřílel 13 lidí. 

Otázky jsou vyvolány

"Vyvolává to ty nejvážnější otázky o účinnosti federálního protiteroristického snažení," uvádí McCaul. Naopak předseda výboru pro výzvědné služby Sněmovny reprezentantů Mike Rogers, který sám býval agentem FBI, práci úřadu brání. 

"Měli informace od zahraniční výzvědné organizace," řekl Rogers bez upřesnění agentury. "FBI činil vše s náležitou pečlivostí a práci na jeho (Tamerlanově) možné radikalizaci odvedl svědomitě. Poté zmíněnou výzvědnou organizaci požádal o pomoc kvůli dalšímu vyjasnění situace, ale naneštěstí ta výzvědná organizace zastavila spolupráci," dodal. 

Bostonský útok nicméně podle USA Today představuje takzvaný slepý bod, kterého se federální úřady dlouho obávaly. Od teroristických útoků na USA z 11. září 2001 šéf FBI Robert Mueller opakovaně vyjadřoval obavy, které protiteroristické úřady sdílejí. 

"Náš problém není to, co víme, ale to, co nevíme. A já se vážně obávám dalšího útoku," řekl Mueller v roce 2006 v rozhovoru s televizí CNN.

Tagy: FBI Boston Boston Marathon

Zdroje: ČTK