Farmáři na Vysočině se bouří, zablokují dvě desítky silnic traktory

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Zemědělci na Vysočině během středečního protestu zablokují silnice I. a II. třídy skoro na dvou desítkách míst. Jak již oznámili ve středu, dopravu budou zdržovat 280 stroji, především traktory. Republiková protestní jízda kvůli chystanému zrušení takzvané zelené nafty a zavedení spotřební daně na víno má v tomto tradičně zemědělském kraji největší podporu. Policie varuje před možnými komplikacemi v dopravě.

"Apelujeme na řidiče a ostatní účastníky silničního provozu, aby věnovali pozornost silničnímu provozu," uvedl Martin Dušek z krajského policejního ředitelství. Například na Jihlavsku se bude zemědělská technika pohybovat na silnici I/38. Zemědělci budou jezdit i z Helenína do Velkého Beranova a do obce Jamné. Na Třebíčsku mohou řidiči čekat zpoždění třeba na silnici z Litohoře a na obchvatu Moravských Budějovic. Na Pelhřimovsku to mimo jiné bude na I/19 mezi Obrataní a Leskovicemi.

Zemědělci budou jezdit tam a zpět. "Během těch dvou hodin ten úsek traktory projedou asi čtyřikrát" přiblížil ředitel třebíčské agrární komory Karel Coufal. Doplnil, že protestující mají nachystané vlaječky i transparenty. "Měli jsme poradu, řekli jsme si, jaká budou bezpečnostní pravidla," doplnil. Protest má podle Coufala velkou podporu zemědělských podniků v kraji. "Konkrétně na Třebíčsku mohu říci, že nebyl žádný hlas, že by se nemělo jet," uvedl.

Proti rušení zelené nafty

Zemědělcům v kraji podle Coufala vadí třeba to, že se kvůli nevýhodným podmínkám v tuzemsku likvidují chovy prasat. Na zrušení zelené nafty jsou prý asi citlivější také proto, že hospodaří v horších klimatických podmínkách, což pro ně znamená obtížnější výdělek. Podle statistik patří zemědělci na Vysočině mezi nejvýznamnější chovatele skotu a prasat v ČR a jsou republikově největšími producenty mléka. V kraji se také pěstuje třetina tuzemských brambor.

Protestní jízda se bude konat 23. května od 09:00 do 11:00. V celé republice se jí podle Agrární komory zúčastní asi 1500 strojů, které vyjedou na 200 tras. Zrušení zelené nafty je součástí kabinetem schváleného balíku úsporných opatření. Nyní mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně u nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by ročně přišli asi o 1,8 miliardy korun.

Tagy: protesty farmáři zemědělství

Zdroje: ČTK