Falešný exekutor Holeček se podle policie skrývá v cizině

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Falešný exekutor vystupující pod jménem Marek Holeček se skrývá v cizině, kde po něm ve spolupráci se zahraničními partnery pátrá tuzemská policie, řekla středočeská policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová. 

Exekuce (ilustrační foto)

Exekuce (ilustrační foto),zdroj: Profimedia.cz

Podle posledních informací policie v případu eviduje 1800 poškozených, kterým byla nebo mohla být způsobena škoda téměř 20 milionů korun. Exekutorská komora ČR podle dnešního vyjádření nemá informace o tom, že by se tento exekutor s fiktivním jménem pokoušel podvést další lidi.

Policisté se kauzou zabývají téměř dva a půl roku. "Podezřelý je mimo Českou republiku a trestnou činnost páchá zejména z ciziny. Je po něm vyhlášeno pátrání, ale doposud se nám nepodařilo zjistit jeho působiště v zahraničí," řekla Zatloukalová. Bližší informace kvůli pokračujícímu vyšetřování neuvedla.

Kauzu nejprve v srpnu 2011 začala rozkrývat protikorupční policie. Později jí převzali středočeští kriminalisté, jelikož případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze.

Podle mluvčí Exekutorské komory ČR Petry Báčové falešných exekutorů a podvodných vymahačů v tuzemsku přibývá. "V současné době nezaznamenáváme žádné nové podněty od veřejnosti k činnosti podvodníka Marka Holečka," sdělila dnes.

Falešný exekutor pod smyšleným jménem rozesílal výzvy lidem, aby kvůli nařízené exekuci na jejich majetek zaplatili. Podvodník využil falešných stránek exekutorského úřadu nebo falešných stránek neexistující Exekutorské unie. Použil rovněž padělané razítko soudního exekutora se státním znakem pod dokumentem označeným jako "Poslední exekuční výzva před provedením fyzické exekuce".

Policie případ prověřuje pro podezření z trestného činu podvodu. Ne všichni lidé ovšem falešnému exekutorovi zaplatili, proto je část skutků kvalifikována jako pokus o podvod, do celkové škody jsou však i tyto částky započítány. Pachateli či pachatelům tak hrozí od pěti do deseti let vězení. Podle dřívějšího vyjádření viceprezidenta Exekutorské komory Jiřího Proška se vzhledem k rozměru podvodu podílelo na trestné činnosti téměř jistě více lidí. Podle dostupných informací zatím obviněn nikdo nebyl.

Tagy: exekutor

Zdroje: ČTK