Facebook podle nové studie posiluje propojení lidí, ale ne štěstí

- Magazín autor: Michal Polák

Lidé, kteří používají Facebook, se mohou cítit propojenější, ale méně šťastní. Studie mladých dospělých, o níž informovala agentura AFP, došla k závěru, že čím víc lidé používají Facebook, tím hůře se pak cítí. 

"Na povrchu poskytuje Facebook nedocenitelný zdroj pro naplnění základní lidské potřeby společenského spojení," uvedl autor studie, sociální psycholog Ethan Kross z Michiganské univerzity. "Ale my jsme zjistili, že místo toho, aby posílilo pocit duševní pohody, používání Facebooku vyvolává opačný výsledek - podkopává ji," tvrdí. 

Vědci angažovali 82 mladých dospělých lidí vlastnících chytré telefony a účet na Facebooku a posuzovali jejich subjektivní pocit pohody tím, že jim pětkrát denně po dobu pěti týdnů v náhodných časech posílali textové zprávy. V nich se účastníků studie ptali, jak se právě cítí, zda mají nějaké obavy, nebo jsou osamělí, jak moc času strávili na Facebooku a kolik "přímou" interakcí s lidmi. 

Přimý kontakt je lepší než facebook

Studie, kterou zveřejnili ve vědeckém časopise PLOS, je podle vědců první, která se snažila změřit dopad Facebooku na štěstí a životní spokojenost. 

"Čím víc lidé používali v určitou dobu Facebook, tím hůře se cítili, když jsme se jich ptali," uvedla studie. "Čím více během sledovaných dvou týdnů používali Facebook, tím více s postupem času klesala jejich spokojenost se životem." Naopak přímý kontakt se skutečnými lidmi spokojenost a lepší pocity lidí zvyšoval. 

"Tohle je výsledek kritického významu, protože míří na samotnou podstatu vlivu, jaký sociální sítě mohou mít na životy lidí," míní další z autorů studie, neurolog John Jonides z Michiganské univerzity. 

Tagy: Facebook štěstí Výzkum sociální sítě

Zdroje: ČTK