Extrémní horka ženou Němce i Poláky k vodě. Polsko hlásí deset utonulých za den

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Nejen Českou republiku zasáhly teplotní extrémy, ale i Němci a Poláci bojují s vysokými teplotami. Dnes se na jihu Německa očekávalo až 37 stupňů. V Polsku jen během neděle utonulo deset lidí.

Vysoké teploty

Vysoké teploty,zdroj: Getty Images

Svatodušní neděle byla podle německé meteorologické služby DWD nejteplejší od začátku záznamů. Nejvyšší teplota byla v neděli naměřena v obci Waghäusel-Kirrlach poblíž Karlsruhe, až 35,6 stupně. Dosud nejteplejší svatodušní neděle byla podle DWD v roce 2000, kdy bylo v Rothu u Norimberku naměřeno 33,8 stupně. 

Zároveň šlo o nejvyšší naměřenou teplotu v Německu během prvních deseti červnových dní. Podle DWD pocházela ta dosavadní z 3. června 1947, kdy bylo ve Frankfurtu nad Mohanem naměřeno 35,5 stupně. 

Dokonce i na nejvyšší hoře Německa, na 2962 metrů vysoké Zugspitze, bylo v neděli neobvykle teplo: 13,8 stupně. Tak teplo tam bylo v první třetině června naposledy v roce 1998. 

Horka přinášejí lijáky

Pláže Severního a Baltského moře, jezera, koupaliště i zahradní restaurace byly plné lidí, dokud je nevyhnaly bouřky. Už v neděli večer se nad některými regiony Německa zatáhly temné mraky. Prudké lijáky a bouře byly hlášeny především ze severovýchodu. 

Ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko se podle rostocké policie v neděli večer vyvracely stromy na automobily a domy. Dnes ráno se bouřkové mraky přihnaly hlavně na Severní Porýní-Vestfálsko. 

Jinak ale převažují vedra, která rovněž mají své stinné stránky. V Německu i Polsku byl hlášen velký počet utonulých. V Polsku jich bylo jenom v neděli deset a letos už dohromady 75, informovala agentura PAP. V mnoha případech byla ve hře lehkovážnost nebo alkohol. "Už jedno pivo může zapříčinit tragédii," varoval mluvčí polské policie Mariusz Sokolowski. 

Už v úterý mají od Baltu přijít déšť a bouřky. 

Tagy: Německo Polsko utonutí teplotní rekordy

Zdroje: ČTK