Extrémně vzácný nosorožec se narodil v Indonésii, jmenuje se Boží Dar

- Aktuality autor: red

Celebritou se stal v Indonésii sameček vzácného nosorožce sumaterského, který se narodil o víkendu jako první v asijském zajetí po 123 letech. Mládě dostalo jméno Andatu, což je spojení částí jmen obou jeho rodičů, ale současně to znamená Boží dar z akronymu indonéského Anugerah Dari Tuhan.

Matka Ratu přivedla na svět mládě v sobotu po téměř 16měsíční březosti. Otcem je Andalas, který se narodil ve Spojených státech a do Indonésie přicestoval v roce 2007. 
Ratu, která se na rozdíl od něho narodila ve volné přírodě, již dvakrát neúspěšně zabřezla. Tentokrát ale udělala radost nejen Indonésii, nýbrž celé Asii, která zažila narození mláděte tohoto druhu nosorožce naposledy v roce 1889, a to v zoologické zahradě v indické Kalkatě.

Andatu je teprve páté mládě druhu Dicerorhinus sumatrensis narozené v zajetí na světě vůbec.

rozkošné mláďátko nosorožce

Tento nejmenší druh nosorožce, který dosahuje v kohoutku 120 až 145 centimetrů, patří k nejohroženějším druhům na světě. V divoké přírodě žije podle odhadů pouze asi 200 jedinců, z toho až 180 v Indonésii a další v Malajsii. Pytláci tyto tlustokožce vraždí kvůli rohům, které mají podle pověry afrodiziakální účinky. Zároveň mají stále menší prostor k životu vinou ničení pralesních porostů.

Zdroje: ČTK