Extrémně chladné počasí si dnes vyžádalo už čtyři životy

- Aktuality autor: Jan Pastor

Počet obětí mrazu v Česku dnes narostl o další čtyři. Extrémně chladné počasí si vyžádalo život muže na Kroměřížsku, dvou bezdomovců na severu Moravy a jednoho muže přebývajícího v opuštěném domě kultury v Plzni. Mráz také opět komplikoval dopravu na železnici i silnicích.

Prasklé potrubí uzavřelo například pražskou Jižní spojku, jednu z nejfrekventovanějších komunikací v hlavním městě. Ranní teplota v Česku na mnoha místech klesla pod minus 30 stupňů Celsia, v sobotu teploty zřejmě ještě klesnou.

Čtěte také: Havárie vody ochromila Jižní spojku, už je opět průjezdná

Teplotní rekordy dnes padly na 105 ze 155 měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejnižší teplota za celou letošní zimu, minus 38,1 stupně Celsia, byla naměřena dnes u Kvildy na Prachaticku. Arktická zima panovala i na Jizerce v Libereckém kraji, kde teploměr ukázal minus 36,5 stupně, méně než minus 30 stupňů Celsia naměřili také v Adršpachu na Náchodsku.

Čtěte také: Na Šumavě bylo 38,1 pod nulou, 105 měřicích stanic hlásí rekord

Meteorologové předpovídají silné mrazy i na víkend a celý příští týden. "Zřejmě noc na dnešek a možná i na zítřek (na sobotu) budou v této mrazivé epizodě nejstudenější," varoval mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Výstraha ČHMÚ před silným mrazem platí až do odvolání pro celou ČR.

Zatím neznámý muž umrzl v noci na dnešek v Plzni, kde k ránu klesla teplota až téměř na minus 20 stupňů. Zřejmě šlo o bezdomovce, který přespával v opuštěném domě kultury Inwest na Americké třídě. Zdravotníci, kteří přijeli na místo, už muži nemohli pomoci, řekla mluvčí záchranné služby. Do domu kultury se zdravotníci vraceli ráno ještě jednou k dalšímu muži, který si stěžoval na bolesti a nemohl se postavit na nohy. Záchranáři ho proto odvezli do nemocnice.

Mrtvého bezdomovce, který s největší pravděpodobností zemřel kvůli podchlazení, našli ráno také strážníci v Ostravě. Pětapadesátiletý muž přebýval ve stanu. Podle policie rovněž v Novém Jičíně ve čtvrtek večer zahynula čtyřicetiletá bezdomovkyně ze Slovenska. Přístřešek, do něhož se ukryla před mrazem, zachvátil požár.

Smrtelné nebezpečí pro všechny

Právě lidi bez domova chlad ohrožuje nejvíce, jen ve čtvrtek přišli o život čtyři. Města se jim snaží pomoci, například Praha pro ně postaví druhý vyhřívaný stan a na dnešním zasedání krizového štábu bude jednat o stavbě třetího.

Mráz však představuje smrtelné nebezpečí pro všechny. V Prusinovicích na Kroměřížsku umrzl na dvoře svého domu devětapadesátiletý muž, který zřejmě upadl a nemohl vstát. Tělo objevila ve čtvrtek sousedka. Lékaři opakovaně varují, že mráz ohrožuje hlavně starší lidi a děti. Problémy mohou mít i lidé se srdečními a cévními chorobami či astmatici.

Silné mrazy rovněž trhají vodovodní řady. Taková havárie od čtvrtečního večera blokovala jednu z hlavních pražských dopravních tepen, když u Jižní spojky prasklo potrubí a vytékající voda zmrzla na vozovce. Policie proto ráno silnici ve směru na Štěrboholy uzavřela a provoz byl částečně obnoven až po osmi hodinách. Od odpoledne jsou průjezdné oba jízdní pruhy, ke konci problematického úseku je ale doprava zúžena do levého jízdního pruhu. Řidiči proto musí počítat s kolonami. Zcela průjezdná by Jižní spojka mohla být v brzkých večerních hodinách.

Problémy na železnici

Mrazivé počasí už několik dní působí problémy na železnici. Jen po jedné koleji se dnes jezdilo mezi Chocní a Zámrskem na hlavním tahu z Prahy do České Třebové, kde zamrzla výhybka. Dopravu se podařilo obnovit po poledni. Už v úterý praskla výhybka na trati mezi Prahou a Děčínem, provoz byl obnoven také až dnes. Na několika tratích ve Středočeském kraji odpoledne nevyjely osobní vlaky kvůli poruchám, které podle mluvčího Českých drah zapříčinil pravděpodobně rovněž mráz.

Nynější počasí přináší i zhoršené rozptylové podmínky. Smog proto už několik dní trápí Moravskoslezský a Olomoucký kraj. V Moravskoslezském kraji se v noci i přes den opět výrazně zhoršily a průměrný denní limit pro polétavý prach během dneška vzrostl na všech měřicích stanicích. Na sedmi z nich se dostal nad hranici 200 mikrogramů na metr krychlový. Limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. Výrazné změny však už meteorologové v nejbližší době neočekávají.

Současné mrazivé teploty rovněž způsobují téměř rekordní zatížení energetické soustavy. Dnes dopoledne čelila síť zatížení ve výši téměř 11.000 megawattů, zatím ale nápor spolehlivě zvládá. Sdělil to člen představenstva provozovatele soustavy ČEPS Miroslav Vrba. Bez problému fungují tuzemské elektrárny společnosti ČEZ, kterým se díky lepšímu chlazení zvyšuje výkon.

Pokud by však tvrdé mrazy trvaly ještě další dva týdny, mohou se podle Vladimíra Picka z agentury JLM objevit poruchy na některých uhelných blocích. Zamrzá totiž palivo dopravované z dolů a transportní pásy se trhají.

Tagy: úmrtí počasí teplota bezdomovci mrazy

Zdroje: ČTK