Extremisté z Dělnické strany se střetli s policií. Pět zraněných, dva z toho policisté

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

V Duchcově na Teplicku se několikrát střetli těžkooděnci a příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Vzduchem létaly kameny a lahve, policisté použili pyrotechniku, slzný plyn i vodní dělo. Podle policie zranění utrpělo pět lidí, z toho dva policisté. Jeden z těžkooděnců zůstal na zemi a do bezpečí mu museli pomoci jeho kolegové. Mezi zraněnými je i jeden fotograf, kterého trefili kamenem do hlavy. Ve všech případech jde o tržná poranění. 

Pochod extremistů (ilustrační foto)

Pochod extremistů (ilustrační foto),zdroj: Isifa.com

Podle mluvčí policie Šárky Poláčkové DSSS akci oficiálně ukončila v 17:30, pravicoví extremisté se ale zatím stále pohybují po městě. Policie zadržela devět lidí a 34 různých zbraní, hlavně baseballové pálky a různé nářadí. 

V Duchcově na mítink DSSS přišlo zhruba 1000 příznivců strany, nedaleko nich se sešlo zhruba 200 Romů a jejich zastánců. Shromáždění DSSS začalo asi v 15:15 projevem předsedy strany Tomáše Vandase před budovu rozbořeného starého nádraží, kterou ozdobili vlajkami a transparenty. Vandas přirovnal situaci v Duchcově ke Šluknovskému výběžku před necelými dvěma roky. Tehdy v ulicích demonstrovaly tisíce lidí a zasahovali tam i policejní těžkooděnci včetně vodního děla a jízdní policie. 

Zásah byl nutný i dnes v Duchcově. Před 16:00 se radikálové vydali na plánovaný pochod městem, někteří z nich se přitom pokusili prolomit policejní kordón, aby se dostali k Romům. Policie ale obě skupiny od sebe udržela. Extrémisté se poté odklonili z plánované trasy a začali házet kameny a lahve na policisty, kteří následně proti nim zasáhli. Necelá polovina pravicových radikálů se vrátila na náměstí, kde byli Romové a skandovali "Puste nás na ně!". Poté se ještě jednou vydali na pochod městem a znovu se střetli s policisty.

V akci byl antikonfliktní tým

Pohyb lidí po městě sledovali od dopoledne téměř na každém rohu policejní hlídky včetně antikonfliktního týmu. Na příjezdu do města policisté zabavili nářadí i baseballové pálky. Podle náměstka krajského policejního ředitele a velitele dnešního zásahu Bohumila Kotase jsou připraveni i policejní koně. 

"Máme informace o tom, že do města míří příznivci pravicových i levicových hnutí," řekla novinářům krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Vlajka sdružení Antifa, jehož přívrženci už se několikrát dostali na podobných akcích do střetu s příznivci DSSS, visí u podia na křižovatce ulic, kde v květnu skupina romských útočníků napadla manželský pár. Po tomto útoku v Duchcově nálada přerostla v protesty několika stovek lidí na konci května. Právě na místě útoku sdružení Konexe pořádá shromáždění za lepší sousedské vztahy, kde vystupují místní písničkáři a kapely a je tam i program pro děti. 

Na konci května se na shromáždění svolaném kvůli květnovému napadení sešlo na hlavním duchcovském náměstí několik stovek lidí. Po oficiálním skončení akce asi 300 z nich vyrazilo směrem k ulicím, kde bydlí Romové. Policie ale ulice uzavřela a lidé se nakonec po kličkování městem rozešli.

Tagy: policie Teplicko extremisté

Zdroje: ČTK