Exprimátora Svobodu imunitní výbor ke stíhání nedoporučil

- Aktuality autor: art

Imunitní výbor sněmovny nedoporučil vydání pražského exprimátora Bohuslava Sobotky k trestnímu stíhání v kauze smlouvy s právníkem Václavem Láskou o kontrole v dopravním podniku. Poslanci o tom budou rozhodovat v březnu, a pokud se přikloní k názoru výboru, policie si bude muset se stíháním počkat, až Svobodovi vyprší poslanecký mandát. 

Pražský exprimátor Bohuslav Svoboda zřejmě vydán ke stíhání nebude, výbor to nedoporučil

Pražský exprimátor Bohuslav Svoboda zřejmě vydán ke stíhání nebude, výbor to nedoporučil,zdroj: Profimedia.cz

"Neshledali jsme, že by došlo k nějakému protiprávnímu jednání z hlediska trestného činu," uvedl pak jeden z členů výboru Martin Plíšek (TOP 09). Podle místopředsedy výboru Jana Chvojky (ČSSD) policie vyšetřuje Svobodu za něco, za co vlastně nenese zodpovědnost.

Výbor si v úterý vyslechl Svobodu, který tvrdí, že jde o politickou záležitost a možná také osobní msta. Trestní oznámení na něj totiž podal bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. 

"Toto je naprosto nesmyslná věc, mylná interpretace, není žádné poškození ani náznakem, je to věc jenom proti mně," prohlásil exprimátor stíhaný už v rámci kauzy opencard. Na rozdíl od záležitosti s nechvalně proslulými elektronickými MHD kartičkami ale Svoboda tentokrát prý nebude poslance žádat, aby ho vydali.

Vyšetřování se týká smlouvy za zhruba milion, kterou Svoboda podepsal s právníkem Láskou (nynějším senátorem za Stranu zelených), aniž by to projednal v městské radě. Vyšetřovatelé podezřívají svobodu z porušení povinnosti při správě cizího majetku. 

Tagy: Česko Praha poslanecká imunita pražský magistrát česká politika Poslanecká sněmovna ČR

Zdroje: ČTK