Exprezident JAR Nelson Mandela je v kritickém stavu

- Aktuality autor: Michal Polák

Zdravotní stav bývalého jihoafrického prezidenta a symbolu boje proti apartheidu Nelsona Mandely se v posledních 24 hodinách zhoršil a exprezident je nyní v kritickém stavu. Oznámila to dnes večer kancelář současného prezidenta JAR. Čtyřiadevadesátiletý Mandela byl v sobotu před dvěma týdny hospitalizován v hlavním městě Pretorii kvůli plicní infekci. 

"Stav bývalého prezidenta Nelsona Mendely, který je nadále v nemocnici v Pretorii, se změnil na kritický," sdělil úřad prezidenta JAR. 

 

Současný prezident Jacob Zuma prohlásil, že lékaři dělají vše, co mohou, aby se Mandelův stav zlepšil. "Ujišťují, že o Madibu je dobře postaráno," prohlásil Zuma, který přitom použil Mandelovo kmenové jméno. Zuma se také v nemocnici setkal s Mandelovou chotí Graçou Machelovou a místopředsedou vládnoucí strany AN. 

V nemocnici je už dva týdny

 

Mandela, který byl dlouhá léta vězněný za své politické názory, je považován za symbol úspěšného boje proti apartheidu v Jihoafrické republice. Nobelovu cenu za mír obdržel v roce 1993 spolu s tehdejším jihoafrickým prezidentem Frederikem Willemem de Klerkem. O rok později se stal prvním černošským prezidentem země. 

Mandelu v nemocnici přijali 8. června. Prezidentův mluvčí v sobotu připustil, že sanitka, která tehdy bývalého prezidenta převážela, se cestou rozbila. Mandela musel čekat, prý v chladu a 40 minut, na novou ambulanci. Pacientův zdravotní stav ale údajně ohrožen nebyl. Podle prezidenta Zumy bylo v Mandelově doprovodu sedm lékařů, kteří "celou dobu měli situaci zcela pod kontrolou". Lékaři podle něj také zcela popřeli zprávy v médiích, podle kterých Mandela musel být resuscitován kvůli srdeční zástavě. 

Devadesáté páté narozeniny by měl Mandela oslavit 18. července. 

Tagy: exprezident Johannesburg Jihoafrická republika

Zdroje: ČTK