Exprezident Bush se zhlédl v malířství. Vytvořil portrét Havla i dalajlamy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 4. 4. 2014 20:36) - Aktuality autor: Sebastian Kantor

Bývalý první muž Spojených států George Bush mladší dnes představil obrazy čelních světových politiků, které namaloval po odchodu ze své funkce. Výstava začne oficiálně zítra v prezidentské knihovně v Dallasu, pořad Today na americké stanici NBC však přinesl pohled do zákulisí již dnes. Bush namaloval mimo jiné portrét bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla či tibetského duchovního vůdce dalajlamy.

George Bush s Vladimirem Putinem

George Bush s Vladimirem Putinem,zdroj: Getty Images

Na Bushových obrazech je kromě dalších osobností asi dvacítka světových státníků, se kterými jako hlava Spojených států spolupracoval, ve výčtu nechybí například ruský prezident Vladimir Putin, jeho afghánský kolega Hamíd Karzáí či bývalý britský premiér Tony Blair.

"Neřeknu vám, jak tito lidé zareagují, až svůj portrét uvidí," prohlásil Bush během televizního rozhovoru, který vedla jeho dcera Jenna Bushová Hagerová. Na výstavě nebude chybět ani autoportrét či obraz s jeho otcem Georgem Bushem starším, který rovněž zastával prezidentský post. 

Portréty státníků doplňují fotografie, které vznikly při setkání s Bushem mladším. Pod obrazy jsou také dary, které americký prezident od osobností dostal, a doprovodný text, který návštěvníkům knihovny život namalovaných politiků přibližuje. 

Bush v pořadu Today řekl, že se o malování začal zajímat až po odchodu z Bílého domu v roce 2009 a že k malířskému plátnu ho přivedla i esej Winstona Churchilla s názvem Malování jako koníček. První kresby ale vytvořil pomocí aplikace na tabletu jako rychlé skici pro rodinu. Své obrazy podepisuje číslovku 43, která odkazuje na fakt, že byl 43. prezidentem USA. 

Otevřelo mi to mysl

"Chtěl jsem, aby poslední etapy mého života byly naplněné a kreslení, jak se ukazuje, mi pomohlo vyplnit nejen volný čas, ale otevřelo i mou mysl," vysvětlil. "Maluji hodně, neboť - jak víte - jsem energický člověk a chci se zlepšovat. Otevřel se mi zcela nový svět," dodal. 

Sedmašedesátiletý Bush také řekl, že zprvu se uspořádat výstavu zdráhal, pak si ale řekl, že takováto událost by mohla zvýšit zájem o jeho prezidentskou knihovnu. 

Na výstavě, která potrvá do 4. června, nebudou k vidění jen tváře politiků, ale také zátiší, krajiny, kresby zvířat a autoportréty ve vaně či sprše. Některé z Bushových prvních prací unikly na internet poté, co hackeři získali přístup do Bushova e-mailového účtu. 

Za nejoblíbenější obraz označil Bush ten, na kterém je spolu s otcem. Bushova matka Barbara, která se rozhovoru rovněž zúčastnila, prohlásila, že se jí synovo dílo líbí. Zprvu ale zažertovala, když prohlásila: "Tohle je můj muž?" Prohlásila také, že by synovi nikdy nestála modelem. 

Tagy: Spojené státy americké malířství

Zdroje: ČTK