Expremiér Stráský bude v čele šumavského NP. Ekologové se děsí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bývalý významný politik a dosavadní šéf rady šumavského parku Jan Stráský bude novým šéfem národního parku Šumava. Řekl to ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Někdejší federální premiér Stráský bude podle něj mít omezený mandát. Jeho hlavním úkolem má být stanovení plánu opatření, aby se zabránilo šíření kůrovce. Stráského dosavadní angažmá ve vztahu k Národnímu parku Šumava přitom kritizuje část ekologů i přírodovědců. 

Stráský má najít kompromis a smířit znesvářené strany

Stráský má také zajistit vytvoření nového návštěvního řádu. Měl by situaci v parku uklidnit a usmířit znesvářené strany. Má také připravit zákon o šumavském národním parku. Sám za základní princip své práce označil hledání kompromisu.

"Vidím hřiště pro jednotlivé zákonem předpokládané - a důvodně předpokládané - činnosti parku," vysvětlil. Vědci podle něj na Šumavě najdou místa, ukazující na to, jak mohla vypadat šumavská divočina. Zdůrazňovat prý chce také fakt, že na Šumavě je 22 obcí. Obce národního parku mají být podle něj vzorovou infrastrukturou, "neverbálním učitelem" toho, jak se lidé v přírodě mají chovat. 

Hnutí Duha: Vyhlásili válku turistům, NP i ochraně přírody

Vzhledem k práci, kterou od ministra dostal, Stráský počítá s tím, že ve funkci bude rok až rok a půl, nejdelší bude příprava zákona o národním parku. Výběrová komise ministerstva v lednu doporučila ministrovi Chalupovi na funkci ředitele Národního parku Šumava Pavla Kitzbergera, Jiřího Mánka a Jaroslava Obermajera. 

Ekologická organizace Hnutí Duha Chalupův krok kritizuje. Jmenování Stráského podle dřívějších vyjádření programového ředitele Hnutí Duha znamená, že ministr vyhlašuje válku turistům, národnímu parku a ochraně přírody.

Kotecký: Stráský vede roky proti NP nesmiřitelný boj

"Stráský léta vede vede nesmiřitelný boj proti národnímu parku. Patřil mezi hlavní autory plánu na odtržení řady krásných částí Šumavy od parku, což by v nich umožnilo běžnou těžbu dřeva. Svoji odbornou kompetenci předvedl svým proslulým výrokem, že nesouhlasí s ponecháním třetiny národního parku přírodě, ale že neví přesně, co to je," řekl už dříve Kotecký. 

Jan Stráský se narodil 24. prosince 1940 v Plzni. Absolvoval obor filozofie a politická ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1963 až 1970 byl členem KSČ. V letech 1991 až 1992 byl za ODS místopředsedou vlády ČR. V roce 1992 byl předsedou vlády ČSFR. V následujících letech zastával funkce ministra dopravy a ministra zdravotnictví. Členem ODS byl od roku 1991 do roku 1998. Poté vstoupil do US-DEU a od roku 2001 je bezpartijní. Šéfem rady šumavského parku je od roku 2007. Od roku 2006 je předsedou Klubu českých turistů.

Tagy: Šumava jmenování šéf

Zdroje: ČTK