Expracovník úřadu zahraničí podá na Schwarzenberga trestní oznámení

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Bývalý ředitel odboru na ministerstvu zahraničí Jakub Klouzal, který v minulosti upozorňoval na podezřelé zakázky na úřadu, podá v souvislosti s nimi trestní oznámení na šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga. Nadační fond proti korupci dnes zároveň informoval o výroku pražského soudu, který 9. dubna nepravomocně rozhodl, že ministerstvo dalo Klouzalovi v roce 2010 neprávem výpověď. Úřad zatím zvažuje, zda se proti rozsudku odvolá. 

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg,zdroj: Mediafax

"Trestní oznámení budu podávat na pana ministra Schwarzenberga, na jeho generálního sekretáře pana Jaromíra Plíška. Další trestní oznámení bude konkrétně na pana (Víta) Lidinského (bývalého ředitele sekce zpracování informací)," uvedl Klouzal. Dodal, že chce trestní oznámení podat do měsíce. Podá také žalobu na ochranu osobnosti, protože ministerstvo prý tvrdí, že byl do záležitosti sám zapojen. 

Klouzal, kterého za jeho postoj loni ocenil Nadační fond proti korupci, podává trestní oznámení až nyní, protože mu prý poměrně dlouho trvalo, než se zotavil z těžké situace, kdy byl pod velkým tlakem. Také podle svých slov dlouho očekával, že ministerstvo korupci skutečně vyšetří. Nyní je však podle Klouzala jasné, že se tak nestane. 

Klouzal v roce 2010 na ministerstvu odhalil podezřelé zakázky s informačními technologiemi. Podle jeho tvrzení ministerstvo zbytečně utratilo desítky milionů korun za správu počítačů na ambasádách. Se svými zjištěními se Klouzal svěřil v létě téhož roku Schwarzenbergovi, který je nechal prověřit. Inspekce ministerstva, jejíž práci však Klouzal kritizoval, pak zpracovala čtyři podněty k prošetření, policie je ale odložila. 

Padaly výhružky

Tehdejší ředitel odboru IT následně dostal několik výhrůžek a čelil kontrolám, které na něj nadřízení poslali. Na funkci rezignoval v létě 2011. Ministerstvo mu pak nabídlo jiné pracovní místo, ale Klouzal ho nepřijal, protože prý neodpovídalo jeho kvalifikaci. Na konci září pak Klouzal dostal výpověď. 

Tu však nyní soud posoudil jako neplatnou. Podrobnosti o tom, zda je součástí výroku nějaké finanční odškodnění, zatím Klouzal nemá. Soud však prý rozhodl, že ministerstvo bude hradit náklady na jeho právního zástupce. Formálně je podle dosud nepravomocného verdiktu sice stále zaměstnancem resortu zahraničí, že by se tam vrátil, si ale představit nedovede. 

Rozsudek potvrdilo i ministerstvo zahraničí, které však zatím nedostalo jeho písemné vyhotovení. Až se tak stane, rozhodne úřad o případném odvolání. Vyčíslení odškodnění za ušlý plat nebylo podle ministerstva obsahem žaloby, a tak bude prý případná výše náhrady závislá na pravomocném výsledku soudního řízení. Zatím podle úřadu nelze předvídat, která ze stran bude ve sporu úspěšná, a proto je prý také předčasné usuzovat, zda bude pan Klouzal nadále zaměstnancem ministerstva.

Tagy: podezření Ministerstvo zahraničí

Zdroje: ČTK