Dnes je úterý 17. května 2022., Svátek má Aneta
Počasí dnes 19°C Dešťové přeháňky

Exposlanec ODS Doležal dostal za úplatkářství jen pokutu

Exposlanec ODS Doležal dostal za úplatkářství jen pokutu
zdroj: tisková zpráva

Pražský městský soud uložil bývalému poslanci za ODS Vladimíru Doležalovi definitivní stotisícový peněžitý trest za to, že se dopustil nepřímého úplatkářství.

V roce 2004 si Doležal podnikateli Michaelu Dvořákovi řekl o úplatek 800 tisíc korun za to, že mu prostřednictvím svých kontaktů zařídí prodloužení nájemní smlouvy. Doležal považuje verdikt za nesmyslný a zváží dovolání k Nejvyššímu soudu. 

"Máme za to, že vina byla jednoznačně prokázána," prohlásil předseda odvolacího senátu Bohuslav Horký. Svědčí o ní zejména nahrávky Doležalových telefonních odposlechů. Soudu se však podle Horkého nepodařilo zjistit, komu chtěl bývalý poslanec částku předat. "Mohl si jí chtít ponechat i pro sebe," uvedl soudce. 

Případ začal na podzim 2004. Podnikatel Michael Dvořák údajně chtěl, aby vršovická radnice změnila své rozhodnutí a prodloužila mu nájemní smlouvu na pozemek, kde provozoval autobazar.

Přes svého spolupracovníka se obrátil na tehdejšího poslance Doležala. Na setkání s politikem potom dorazil vybavený policejním odposlechových zařízením a nahrál Doležala, jak například říká: "To já oťuknu, co za to chtějí, hoši". 

Bývalý poslanec své výroky vysvětluje tím, že pouze sliboval zjistit, jaké podmínky radnice k prodloužení nájmu určuje. Horký však toto vysvětlení považuje za "zcela nepřijatelné a v rozporu s logikou". 

Podle původní obžaloby chtěl Doležal finanční částku pro zastupitele Prahy 10 a člena ODS Tomáše Hrdličku. U Hrdličky ale soudy v prvním kole procesu dospěly k závěru, že žádný úplatek nežádal, a pravomocně ho obžaloby zprostily. Soudy se Doležalovým případem zabývaly čtyři roky. Obvodní soud ho nejprve třikrát osvobodil, odvolací senát však kauzu vždy vrátil k novému projednání. Doležal se v roce 2006 vzdal poslaneckého mandátu. V současnosti pracuje na úřadu městské části Prahy 15 jako tajemník. 

Nepřiměřenou délkou trestního řízení vysvětlil Horký současnou výši Doležalova trestu. Pokud by se jednání neprotahovalo, bylo by podle něj na místě uložit mu trest odnětí svobody.