Exposlanci ODS dostanou od státu šťavnaté odškodné

- Aktuality autor: pal

Bývalí poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se v pátek dohodli s ministerstvem spravedlnosti na odškodnění za jejich trestní stíhání a pobyt ve vazbě v kauze tzv. trafik. V soudním sporu exposlanci požadovali 9,5 milionu. S ministerstvem se dohodli na částkách od 507 tisíc po 847 000 korun. V případě "trafik i nadále zůstávají obviněni expremiér Petr Nečas, jeho manželka Jana Nečasová, dříve Nagyová, a Fuksův náměstek Roman Boček. 

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř ještě jako poslanci

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř ještě jako poslanci,zdroj: isifa/Lidové Noviny/Ondřej Němec

Podle vyšetřovatelů si trojice politiků nechala slíbit lukrativní pozice ve státních firmách výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu a umožní tak podpořit stabilizační balíček Nečasovy vlády. Nejvyšší soud ale dospěl k názoru, že kvůli imunitě je nelze trestně stíhat.

Bývalí poslanci obratem podali žalobu na stát a domáhali se odškodného za stíhání a pobyt ve vazbě. Jejich žalobami se zabýval Obvodní soud pro Prahu 2.  

"Exposlanci se v rámci uzavřené dohody zcela vzdali požadavku na peněžní zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním, kterou by s největší pravděpodobností s ohledem na judikaturu v obdobných případech vysoudili, a své nároky již nebudou soudně vymáhat," uvedlo v pátek ministerstvo spravedlnosti.   

Šnajdr podle uzavřené dohody dostane 524 tisíc korun, Tluchoř 507 489 korun a Fuksa 847 502 korun. Ministerstvo spravedlnosti zároveň zveřejnilo omluvu všem třem mužům. 

Tagy: Česko Ministerstvo spravedlnosti kauza Nagyová kauza "trafiky" česká vláda česká politika korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK