Exploze před americkou ambasádou v Ankaře, jsou prý zranění

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 2. 2013 15:31) - Aktuality autor: Michal Polák

Sebevražedný útočník dnes odpálil nálož před americkým velvyslanectvím v turecké metropoli Ankaře. Oznámil to turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, který tak potvrdil dřívější policejní zprávu. Podle guvernéra Ankary při explozi zahynuli dva lidé: údajný sebevražedný útočník a turecký člen ochranky. Nejméně dva další lidé údajně utrpěli zranění. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podle ministerstva vnitra v Ankaře byl útočníkem patrně turecký občan. 

Agentura AFP s odvoláním na tureckou Anatolskou tiskovou agenturu uvedla, že exploze nastala před postranním vstupem na velvyslanectví. Podle zpravodaje agentury AP nálož zřejmě vybuchla v prostoru bezpečnostní kontroly u vstupu na ambasádu, vnitřní prostory velvyslanectví ale poškozeny nebyly. Z televizních závěrů vyplývá, že po explozi vylétly dveře z pantů a trosky pokryly část ulice. 

Policie oblast uzavřela a na místo byly vyslány desítky sanitních a hasičských vozů. Z místa exploze stoupal dým a na ulici ležely kusy zdiva z objektu poničeného explozí. 

"Jsou zde dva mrtví, sebevražedný útočník a turecký člen ochranky," řekl podle AFP novinářům ankarský guvernér Aláddin Jüksel. Zranění podle něj utrpěla žena, která šla na velvyslanectví kvůli žádosti o vízum. Korespondentka stanice BBC uvedla, že zraněni byli nejméně dva lidé. 

Buďte obezřetní

Američany, kteří se nacházejí v Turecku, americký konzulát v Istanbulu varoval před návštěvami amerických misí v této zemi, dokud nedostanou další pokyny. Ministerstvo zahraničí USA, jehož mluvčí dnešní explozi označila za teroristický čin, zároveň doporučilo americkým občanům, aby byli v Turecku maximálně obezřetní a aby se vyhýbali místům, kde se odehrávají nepokoje, demonstrace či jiná velká shromáždění. 

Americké velvyslanectví v Ankaře se nachází v oblasti, kde mají svá diplomatická zastoupení další země včetně Německa nebo Francie. Také britský generální konzulát v Istanbulu označil explozi za teroristický útok a vybídl britské podnikatele a obchodníky k obezřetnosti. 

V Turecku se v posledních letech odehrálo několik útoků, které měly na svědomí různé skupiny, od islámských nebo levicových radikálů po kurdské separatisty. Loni Turecko kvůli pokračujícím přeshraničním incidentům ze sousední Sýrie, zmítané občanskou válkou, požádalo Severoatlantickou alianci o rozmístění baterie protiraketového systému Patriot u hranic s touto zemí.

Tagy: bomba Turecko Ankara

Zdroje: ČTK