Experti: Klaus ODS z krize nepomůže,ODS nechápe podstatu problému

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Exprezident a zakladatel ODS Václav Klaus této straně z krize nepomůže, naopak jí může ještě víc uškodit, shodli se v dnešním vyjádření politologové Tomáš Lebeda a Daniel Kunštát. Ti v ODS, kteří hovoří o jeho návratu, podle Lebedy zřejmě nepochopili podstatu a kořeny propadu, v němž se strana nachází. Nejspíš ztratili představu, co voliči a společnost od politické strany očekávají, podotkl Lebeda. 

Václav Klaus

Václav Klaus,zdroj: Isifa.com

O možnosti spolupráce hovoří příznivci Klause ve straně a také vedoucí tandem ODS Martin Kuba a Miroslava Němcová

Velmi skepticky vidí kooperaci ODS s Klausem i politolog Daniel Kunštát. Bývalému prezidentu je podle něj nakloněno zhruba deset procent voličů, kteří tvoří "tvrdé jádro" někdejší klausovské ODS. Pokud by se exprezident se stranou zblížil, může to znamenat "dezerci" části liberálnějších pravicových voličů k TOP 09. 

Politolog Kunštát připomněl, že právě Klaus stál u zrodu problému propojení stranické struktury s podnikatelskými "kmotry". "To není člověk, který by odešel s čistým stolem a stal se prezidentem," řekl o Klausovi Kunštát. 

ODS je podle něj v personální krizi. Měla by sázet buď na osvědčené tváře Miroslavu Němcovou s exministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem nebo přijít s novými lidmi, kteří se osvědčili v komunální politice. Klausův pozitivní přínos pro zastavení propadu strany je "falešná iluze," zdůraznil Kunštát. 

Návrat Klause by mohl podle Lebedy ještě prohloubit rozval ODS. "Václav Klaus dokáže přilákat určité voliče, ale nebyl by to krok, který by byl léčbou. Pozastavuji se nad tím, že krizi chtějí řešit tímto způsobem," uzavřel Lebeda. 

Kuba i Němcová si myslí, že návrat Klause, který ODS před lety opustil, do jejího vedení není moc reálný. Nějakou formu širší spolupráce by ale chtěli. 

Dříve se mluvilo například o tom, že by Klaus mohl za ODS v příštím roce kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu. 

Tagy: krize v ODS Klausův návrat

Zdroje: ČTK