Exodus lékařů: Plzeňský kraj chce vyhlásit krizový stav

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kvůli avizovaným odchodům lékařů zvažuje Plzeňský kraj vyhlášení krizového stavu. Lékařům, kteří podali výpověď, by tak mohl nařídit zůstat v nemocnicích.

Po jednání bezpečnostní rady Plzeňského kraje to řekli hejtman Milan Chovanec (ČSSD) a radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). 

"Doba diskusí skončila. Je nutné provést konkrétní kroky, které povedou k řešení situace po 1. březnu. O definitivním stanovisku rozhodne bezpečnostní rada za týden," uvedl hejtman. 

V pondělí zasedne na krajském úřadu krizový tým. Tvoří ho všech 24 signatářů memoranda o spolupráci při zajištění zdravotní péče. "Bude řešit nejvíce ohrožené obory v Plzeňském kraji, tedy chirurgii, neonatologii, gynekologii a ARO," řekl Šimánek.

Omezování péče už od poloviny února?

Ze čtyř krajských nemocnic chce odejít více než třetina z 236 doktorů; dalších 70 ze státní Fakultní nemocnice (FN). 

Jako jediné možné a nejjednodušší řešení současného kritického stavu považuje kraj dohodu vlády s lékaři. "My můžeme po 1. březnu nařídit lékařům v krizovém stavu zajistit péči dalších maximálně 30 dnů, ale definitivně to musí řešit vláda," řekl Chovanec. 

Nejohroženější Klatovy a Domažlice

Pokud by kraj nebo vláda nakonec krizový stav nevyhlásily, tak bude kraj omezovat péči už od poloviny února. Bude se muset reagovat na lůžkové části v nemocnicích tak, aby tam ti pacienti byli v době, kdy jsou tam lékaři a jsou schopni je ošetřit, dodal hejtman. Podle něj budou v případě odchodů doktorů nutné převozy, přesměrování pacientů i uzavírání některých oddělení; nejohroženější jsou Klatovy a Domažlice.

Od pondělí už vnikají v Plzeňském kraji krizové mapy dostupnosti provozuschopných oddělení nemocnic. Zároveň začal krizový tým svolávat z celého kraje primáře podle odbornosti, kteří si rozdělí území podle spádové oblasti, počtu obyvatel i podle počtu pacientů z předchozích období.

Krizový štáb kraje bude také neustále monitorovat aktuální situaci, což bude využívat i záchranná služba při převozech pacientů. Kraj od března spustí pro lidi krizovou nonstop infolinku.

Tagy: nemocnice lékaři

Zdroje: ČTK