Exministryně Parkanová bude před soudem rozplétat kauzu Tatra

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Exministryně obrany Vlasta Parkanová dnes bude před pražským soudem vypovídat v kauze nákupu armádních vozů Tatra. Do kauzy jsou také zapleteni její další kolegové. 

Vlasta Parkanová

Vlasta Parkanová,zdroj: Isifa.com

Její někdejší první náměstek Martin Barták čelí v souvislosti se zakázkou obvinění z přijímání úplatku, zbrojař Michal Smrž z pokusu o podvod. Sama Parkanová je z doby svého působení na ministerstvu obviněna kvůli nákupu vojenských letounů CASA. 

Politička měla v hlavním líčení s Bartákem a Smržem svědčit už v březnu, tehdy se však omluvila pro nemoc. Dnes přijde na řadu odpoledne, dopolední část jednání je neveřejná. Obžalovaní se při ní totiž budou seznamovat s utajovanou částí spisu. Po výpovědi exministryně by rovnou měly následovat závěrečné řeči. Vynesení rozsudku plánuje soudce na středeční dopoledne. 

Podle obžaloby se Barták pokoušel z pozice prvního náměstka Parkanové ovlivňovat průběh zakázky na nákup terénních aut. Při návštěvě USA v únoru 2008, kam odjel jako člen delegace tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), pak prý neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek pěti milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem obrany. 

Majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se údajně snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády.

Tagy: armáda ČR kauza tatra

Zdroje: ČTK