Exim tours urychluje stahování českých turistů z Egypta

- Aktuality autor: Michal Polák

Cestovní kancelář Exim tours urychluje stahování českých turistů z Egypta. Obává se zhoršení bezpečnostní situace ke konci týdne zejména v Hurgadě. Poslední turisté CK by měli přiletět ve čtvrtek.

"V návaznosti na poslední vývoj situace v Egyptě jsme urychlili stahování klientů ze všech letovisek, tak abychom v pátek 23. srpna, kdy se po motlitbách očekávají velké nepokoje, neměli v Egyptě jediného klienta," řekl marketingový ředitel CK Stanislav Zíma. Klienti cestovky pobývající v letovisku Hurgada se vrátí ve středu, poslední turisté z Marsá Alam pak ve čtvrtek. 

Cestovní kancelář Alexandria již nemá v letovisku Hurgada žádné klienty, poslední se vrátili dnes. "Některým z nich jsme z bezpečnostních důvodů dovolenou zkrátili ze dvou týdnů na jeden. Klientům jsme to vysvětili a všichni to pochopili a akceptovali," uvedl šéf marketingu CK Petr Šatný. Z menšího a mnohem klidnějšího letoviska Marsá Alam by se poslední klienti měli vrátit příští pondělí. 

Čeští turisté podle cestovních kanceláří zájem o předčasný odjezd z letovisek u Rudého moře nemají. Asi deseti procentům turistů kanceláře musely zkrátit pobyt. Většina ze 2000 lidí, kteří měli o tomto víkendu odletět do egyptských letovisek, si již vybrala jinou destinaci nebo termín. 

Ztráty dosáhnou desítek milionů korun

Ztráty cestovních kanceláří kvůli zrušeným zájezdům do Egypta dosáhnou desítek milionů korun. Jen největší česká cestovní kancelář Exim tours odhaduje ztrátu za tento víkend na necelých 20 milionů korun. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže se ztráta může vyšplhat na 40 až 45 milionů korun. 

Podle odborníků se také řada menších cestovních kanceláří specializovaných na Egypt může dostat do existenčních problémů. V sobotu večer vyhlásila platební neschopnost slovenská cestovní kancelář Medina Tours, která byla na Egypt orientována. 

Velké české cestovní kanceláře zrušily nejbližší zájezdy do Egypta v pátek, reagovaly tak na doporučení ministerstva zahraničí. České občany v pátek vyzvalo, aby nejezdili do Egypta, a to ani do turistických středisek u Rudého moře. 

Tagy: Egypt cestovní kancelář

Zdroje: ČTK